scorecardresearch.com Ceza Hukukunda Kamu Görevlisi ve Özel Soruşturma Usulleri (Memur Yargılaması) ve Tüm Ceza Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ceza Hukukunda Kamu Görevlisi ve Özel Soruşturma Usulleri (Memur Yargılaması)

Ceza Hukukunda Kamu Görevlisi ve Özel Soruşturma Usulleri (Memur Yargılaması)

Yazar : Hasan Tahsin Gökcan

Sayfa Sayısı : 1125

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Ceza Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kitapta ilk olarak Türk Ceza Kanununun 6. maddesindeki tanım açısından ‘kamu görevlisi’ kavramı açıklandıktan sonra alfabetik sıralama ile çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, kooperatif, dernek ve vakıflar vb. özel yasalar kapsamında Türk kamu personelinin statüsü incelenmekte ve bunların genel veya özel soruşturma usullerinden hangisine tabi oldukları açıklanmaktadır. Dolayısıyla kitap, kavramın önceki adıyla ‘memur yargılama hukukunu’ içermektedir. Kamu görevlilerine özgü özel soruşturma yöntemini oluşturan 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunun incelenmesi ve ilgili yargı kararlarıyla açıklanması, kitabın ikinci bölümünü oluşturmaktadır. Sonraki bölümlerde de milletvekilleri, hakim ve C. Savcıları, noterler, askeri şahıslar, üniversite personeli gibi sıfat ve göreve bağlı diğer özel soruşturma usulleri incelenmektedir. Diğer taraftan, bazı suçlar bakımından 4483 sayılı Kanunun istisnasını oluşturan 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu hükümleri de kitapta incelenen konular içerisinde yer almaktadır..
Konu Başlıkları
-       Türk Ceza Hukukunda Kamu Görevlisi Kavramı ve Kamu Personelinin Bu Yönden İncelenmesi
-       4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun ve Uygulanması
-       4483 Sayılı Kanunun İstisnasını Teşkil Eden Özel Soruşturma Usulleri
-       Özel Soruşturma Usulünde Koruma Tedbirlerinin Uygulanması, Kamu İdarelerinin Suçları Bildirme Yükümlülükleri, İddianamenin İadesi ve Zaman Bakımından Uygulama
İlgili Mevzuat

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963