scorecardresearch.com Ceza Hukuku Genel Hükümler ve Tüm Ceza Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ceza Hukuku Genel Hükümler

Ceza Hukuku Genel Hükümler

Yazar : Hamide Zafer

Sayfa Sayısı : 547

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Ceza Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Eser beş bölümden oluşmaktadır: “Ceza Hukukuna İlişkin Genel Bilgiler”, “Suç Hukuku”, “Suçun Hukuki Sonucu Olarak Yaptırım”, “Uluslararası Ceza Hukuku” ve “Sınavlara Hazırlık”. Kitapta alt başlıklar ise 28 paragrafta toplanmıştır. Eserin dili sade ve akıcıdır; konular yeteri kadar ayrıştırılmış, bilimsel çalışma kurallarına uyulmuştur. Ceza hukuku ile ilgilenenlerin bu kitaptan çok yararlanacakları kuşkusuzdur. Ceza hukuku sistemi insanı ve onun haklarını ön plana alan ilkeleri içermelidir. Devlete kişilik vererek onun çıkarlarını koruma kaygısıyla bireyi ikinci plana iten ceza hukuku anlayışı günümüzde aşılmıştır. Uluslararası sözleşmeler ve demokratik anayasal kurallar yasakoyucunun suç ve ceza yaratma konusundaki takdir hakkını sınırlandırmaktadır. Toplumu oluşturan bireylerin demokratik düzende yaşama hakkının gerçekleştirilmesinde en etkili işleve ceza hukuku kuralları sahiptir. Bu kuralların oluşmasında evrensel temel ilkeler, karşılaştırmalı hukuk, Yargıtay içtihatları ve ceza hukukçularının eserlerindeki yorumlar etkili olmaktadır. Ülkemizde ceza hukukunun teorik ve pratik yönüyle hedeflenen çağdaş düzeye ulaşması, temel hak ve özgürlüklere saygılı, demokrasiyi özümsemiş ceza hukukçularının yayınlarının katkısıyla gerçekleşecektir. Bu açıdan, olan hukukun yanı sıra olması gereken hukukun açıklanması da büyük önem taşımaktadır. Sadece olan hukuku açıklamak yeterli değildir. Ceza hukukuna ilişkin hükümlere eleştirel bakış açısı, olması gereken hukuka giden uzun ve zahmetli yolun temel taşlarını oluşturmaya yarayacaktır. Türkiye Cumhuriyetinin ilk batılı yasalarına dayanan seksen yıllık ceza hukuku birikimi de bu çalışmalarda hiç bir zaman gözardı edilmemelidir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963