scorecardresearch.com Yirminci Eş ve Tüm Çeviri Romanlar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yirminci Eş

Yirminci Eş

Yazar : Indu Sundaresan

Sayfa Sayısı : 457

Yayınevi : LİTERATÜR YAYINCILIK

Tür : Çeviri Romanlar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Selim''in, babasından çekindiği ve aynı zamanda ona saygı duyduğu için bastırdığı Mihrünisa’ya olan tutkusu, Hindistan tahtına çıktıktan sonra ikiye katlandı. Artık, o, mutlak olandı; uyruklarının hiçbiri, irade ve keyfine engel olamazdı.
Alexander Dow, The History of Hindostan

Dünyanın yedi harikasından biri olan Tac Mahal''den ötürü, herkes Şah Cihan''ın Mümtaz Mahal''e aşkını bilir. Oysa Hint-Moğol İmparatorluğu''nun bir önceki hükümdarı Selim’le (Cihangir) Mihrünisa''nın aşkı da en az onlarınki kadar tutkuludur.

İşte Yirminci Eş bu aşkı anlatıyor.

Afgan dağlarında kıl bir çadırda doğan güzel Mihrünisa, Cihangir''in yirminci ve son eşidir. Cihangir aşkı için ona bir anıt yaptırmaz; ama istediği şekilde özgürce saltanat sürme olanağı tanır. Böylece Mihrünisa kocasına rağmen değil, onun desteğiyle, perdenin gerisinden imparatorluğu yönetir.kendi adına sikke bastırır, fermanlar çıkarır; ticaret filolarının sahibi, sanat erbabının hamişidir. O, sıradanlığın hudutlarını aşmış bir kadındır.

Yirminci Eşte Prens Selim''e aşık, güzel bir kadın olarak anlatılan Mihrünisa, Şah Cihanla Mümtaz Mahal''in aşklarının da anlatıldığı bir sonraki kitapta, Hindistan tarihine yön veren iktidardaki güçlü kadın olacaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Gece Uçuşu'

  Yazar : ANTOINE DE SAINT-EXUPERY

  Tür : Çeviri Romanlar


  Gece Uçuşu - Antoine de Saint-Exupery Küçük Prens''in yazarı Saint-Exupéry külliyatından ilginç bir parça, Gece...
  Devamı...
 • 'Sivrisinek Şehirde'

  Yazar : Erlom Ahvlediani

  Tür : Çeviri Romanlar


  Sivrisinek Şehirde - Erlom Ahvlediani "Ay sıradan bir sokak lambası değildir, bunu herkesbilir. Kim bilmiyorsa,...
  Devamı...
 • 'Merhamet'

  Yazar : TONI MORRISON

  Tür : Çeviri Romanlar


  Merhamet - Toni Morrison Afro-Amerikan edebiyatının gelişmesinde ve görünür kılınmasında büyük katkısı bulunan Nobel...
  Devamı...
 • 'Samuel Becketta Göre Arıcılık'

  Yazar : MARTIN PAGE

  Tür : Çeviri Romanlar


  Samuel Becketta Göre Arıcılık - Martin Page Şiir, roman, deneme, oyun türünde pek çok önemli esere imza atan ve grotesk...
  Devamı...
 • 'Gecenin Öteki Yakasına Yolculuk'

  Yazar : Jan Van Mersbergen

  Tür : Çeviri Romanlar


  Gecenin Öteki Yakasına Yolculuk Jan Van Mersbergen Alkole batırılmış bir karnaval gecesinde, herkes kendisi olmayan bir kılıkta;...
  Devamı...
 • 'Aşk Ve Gurur'

  Yazar : Jane Austen

  Tür : Çeviri Romanlar


  Aşk ve Gurur - Jane Austen Dünya Edebiyatı’nda çok önemli bir yere sahip olan Aşk ve Gurur, yazıldığı dönemi aşarak...
  Devamı...
 • 'Siyah Yaseminler'

  Yazar : Hawa Djabali

  Tür : Çeviri Romanlar


  Siyah Yaseminler - Hawa Djabali Siyah Yaseminler Paris''te büyük bir mağazadaki bomba ihbarıyla başlıyor... Kızıl saçlı,...
  Devamı...
 • 'Dorian Grayin Portresi'

  Yazar : Oscar Wılde

  Tür : Çeviri Romanlar


  Dorian Grayin Portresi - Oscar Wilde Wilde''ın tek romanı. İlk defa 1890''da yayınlanmıştır. Zekice tasarlanmış bir bulmaca....
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963