scorecardresearch.com Deliliğin Dağlarında ve Tüm Çeviri Romanlar Kitapları Radikal Kitap'ta!
Deliliğin Dağlarında

Deliliğin Dağlarında

Yazar : H. P. Lovecraft

Sayfa Sayısı : 136

Yayınevi : İTHAKİ YAYINLARI

Tür : Çeviri Romanlar

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Anlatmam gereken gerçeklerden kaçınılmaz olarak kuşku duyulacak; yine de eğer mantıksız ve inanılmaz gözu¨ken şeyleri çıkaracak olsaydım, geriye hiçbir şey kalmazdı.

Howard Phillips Lovecraft, ku¨çu¨k yaşta babasını kaybeden, gençliğinde de annesini akıl hastanesine uğurlayan yalnız bir adamdı. Bu¨yu¨kbabasının anlattığı korku öyku¨leri onun dehşetlere gebe hayal du¨nyasının kapılarını açtı. Hep içine kapanık biri oldu. Tek çaresi yazmaktı. 1920’li ve 30’lu yıllarda yazdığı öyku¨lerle korku edebiyatına damgasını vurdu ve korku diye adlandırdığımız duyguyu yeniden tanımladı. Onun eserlerinin çoğu modern insanın adlandıramadığı dehşetler hakkındaydı.

Deliliğin Dağlarında, adlandıramamanın yarattığı dehşeti bir bilim adamının, yani asıl işi tanımlamak ve sınıflandırmak olan birinin gözu¨nden yansıtıyor okura. Tam da bu yu¨zden korku edebiyatının meselesi olan metinlerinden biri bu. Bilinmeyeni aydınlatma çabasının ve modern insanın umutlarının karşısında, derinden yu¨kselen bir karanlığın ve sözcu¨klere döku¨lemeyen bir deliliğin öyku¨su¨…Nereden başlamalı ‘Deliliğin Dağlarında’ hakkında konuşmak için, kestirmek güç. Lovecraft’ın ‘klişe’ gibi görünecek, kendi yazdığı tarihe kadar bile defalarca anlatılmış bir konuyu, nasıl da ‘çok iyi’ anlattığından mı başlamalı? Yoksa, hâlâ anlayamamış olanlar için “aman mîrim o türe edebiyat mı diyorsunuz,” palavrasının arkasına sığınarak, yere göğe sığdırımadıkları ustalar kadar iyi bir yazar olduğundan mı söz etmeli. Birkaç bilim adamının, bölge araştırması ve keşifler yapmak için gittikleri Güney Kutbu’nda karşılarına tanımlayamadıkları ‘şeyler’ çıkar. Evet bir şeyler bulmak için gitmişlerdir, ancak bulacakları şey en az Atlantis kadar bilim adamının izah edebileceğinden daha tanımlanamazdır. Bir bilim adamı için “tanımlanamaz” ile karşı karşıya kalmak, onun için en ‘korkutucu’ şeydir. Zaten bu yüzdendir ki, ‘klasik edebiyatçılar’ kadar mükemmel bir üslupla bilim-korku-gerilim-fantazya türünün/türlerinin en güzel örneklerinden birini vermiştir. “Konuşmak zorunda bırakıldım, çünkü bilim adamları nedendir bilmem, benim önerilerimi dinlemeyi reddettiler,” diye söze başlayan bir romana, daha baştan, dilin iyi örneğidir denir. Gerisi zaten edebiyat(!) Bir bilim adamının psikolojisini başka kimse böyle anlatamazdı diyeceksiniz. Korkunun ne olduğunu hissettirerek anlatan bir roman ‘Deliliğin Dağlarında’. Bir dönemin maceraperestlerine de selam veriyor aynı zamanda.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Çin'in İncisi'

  Yazar : Anchee Min

  Tür : Çeviri Romanlar


  Çin''in İncisi - Anchee Min Nobel edebiyat ödüllü yazar Pearl S. Buck’ın ve Mao hâkimiyetindeki Çin’in tarihinde...
  Devamı...
 • 'Mucizeler Atölyesi'

  Yazar : VALERIE TONG CUONG

  Tür : Çeviri Romanlar


  Mucizeler Atölyesi - VALERIE TONG CUONG "Hiçbir yaranın kabuğu diğerine benzemez." Millie’nin hayatı bir gece alt...
  Devamı...
 • 'Hacamat'

  Yazar : Linda LAfferty

  Tür : Çeviri Romanlar


  Hacamat - Linda LAfferty Bir Bohemya Romanı… Habsburg Hanedanlığından gelen kutsal Roma İmparatoru II. Rudolf’un...
  Devamı...
 • 'Fabrizio'nun Dönüşü'

  Yazar : Mark Frutkin

  Tür : Çeviri Romanlar


  Fabrizio''nun Dönüşü - Mark Frutkin Yıl 1682… Yer Cremona, İtalya. Rahip Fabrizio Cambiati, gökyüzünden 76...
  Devamı...
 • 'Kuğu'

  Yazar : Gudbergur Bergsson

  Tür : Çeviri Romanlar


  Kuğu - Gudbergur Bergsson Mucize ve macerayla dolu ruhun edebi yolculuğu.” The Independent  “Evren ona doğru...
  Devamı...
 • 'Kalp Hapishanesi'

  Yazar : Francesc Miralles

  Tür : Çeviri Romanlar


  Kalp Hapishanesi - Francesc Miralles “Küçük şeylerden keyif al çünkü bir gün geri dönüp baktığında onların büyük şeyler...
  Devamı...
 • 'Pamuk İpliğinden Hayaller'

  Yazar : Marie Bostwick

  Tür : Çeviri Romanlar


  Pamuk İpliğinden Hayaller - Marie Bostwick En fazla hasar görmüş, parçalanmış bir kalpte bile yeşermeyi bekleyen...
  Devamı...
 • 'Nefret Etmeyeceğim'

  Yazar : Izzeldin Abuelaish

  Tür : Çeviri Romanlar


  Nefret Etmeyeceğim - Izzeldin Abuelaish ÜÇ KIZININ İSRAİL TANKLARIYLA KATLEDİLİŞİNE TANIK OLAN GAZZELİ BİR DOKTORUN BARIŞ...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963