scorecardresearch.com Siyasi Partiler Kanunu Şerhi Cilt I ve Tüm Cep Kanunları Kitapları Radikal Kitap'ta!
Siyasi Partiler Kanunu Şerhi Cilt I

Siyasi Partiler Kanunu Şerhi Cilt I

Yazar : Korkut Kanadoğlu

Sayfa Sayısı : 296

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Cep Kanunları

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Siyasi Partiler Kanunu, maddi anayasa hukukunun önemli bir norm alanını oluşturmaktadır. Bu normatif düzenleme alanı, halkın siyasi iradesinin oluşumu için kurucu bir anlam taşır. Aynı anlam, siyasi partilerin kendi iradeleri bakımından da geçerlidir. 1983 yılında yürürlüğe girmesinden itibaren -otuz yıla yakın bir süredir- Siyasi Partiler Kanunu üzerindeki tartışmalar sona ermemiştir. Çok sayıda değişikliğe ve Anayasa Mahkemesi kararına rağmen bu Kanun’un, Türkiye’nin demokratikleşmesi önündeki en büyük engellerden biri olduğu konusunda kamuoyunda genel bir kanı oluşmuştur. Buna bağlı olarak SPK, gerek hukuk bilimi gerekse siyaset dünyası tarafından sürekli yeniden keşfedilmektedir. Ancak bu süreç, çoğunlukla detaya ilişkin belirli sorunların ayrı ayrı tasnif edilmesiyle sınırlı kalmaktadır. Oysa ön planda olması gereken, partiler hukukunun sistematik bir bütün olarak tanıtılmasıdır. Partiler hukuku, siyasal düzenin biçimlendirilmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda SPK, anayasal siyaset anlayışının kilit kavramı olarak ortaya çıkmaktadır. Siyasi hayat sürekli yeni hukuki sorunlar üretmektedir. En son mahkemelerce karara bağlanacak bu hukuki sorunların, SPK’nın anlamına uygun bir biçimde bilimsel açıdan ele alınıp çözümlenmesi gerekir. Bu nedenle SPK, anayasal düzenlemelerin soyut ve teorik bir iz düşümü değil, anayasa hukuku uygulamasına dayalı somut gereksinimlerin bir ürünüdür. Partiler hukuku tarihsel açıdan görecelidir. Parti yapısı, siyaset bilimince tanımlanan dinamik etkenlere bağlıdır. Devlet ve toplum arasındaki farklılığı ve aralarındaki olası dönüşümü yansıtan bir işleve sahip olan SPK’ya ilişkin pozitif bir hukuk çalışmasında, konunun bu kendine özgü niteliği gözden kaçırılmamalıdır. Böylelikle bu alandaki hukuki bir düzenlemenin, siyasi partilerin karmaşık gerçekliğini tam olarak tüketemeyeceği gerçeği de unutulmamış olur. Öte yandan siyasi partilerin yapılanmasına ilişkin mevcut hukuki durum anlaşılmadan, karmaşık bu gerçekliğin tam olarak kavranması da mümkün olmayacaktır. SPK’ya ilişkin bu şerhle amaçlanan, siyasi partilerin SPK normları çerçevesinde sahip oldukları hukuki anlamın güçlenmesine katkıda bulunmaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963