scorecardresearch.com Nar Taneleri ve Tüm Çağdaş Çocuk Edebiyatı Kitapları Radikal Kitap'ta!
Nar Taneleri

Nar Taneleri

Yazar : Mitat Zorlu

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : KELİME YAYINLARI

Tür : Çağdaş Çocuk Edebiyatı

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Doğan Hızlan arka kapak yazısıyla...

Yazdıklarınızı büyüdüğünüzde yeniden okuyun.
Doğan Hızlan

Yazının kalıcılığı beni küçük yaşımdan beri etkilemiştir. Konuşmaların kanatlanarak uçup gittiğini düşündüğümde, hemen yazmaya başladım, belki de yazarlık isteğinin erken yaşlarda insanı gelip bulması böyle bir şeydi.
Öyküler...
Hepimizin anlatacağı, yazacağı bir öykü vardır. Kendimize göre önemlidir, çünkü kişiliğimizin yansıması bu satırlarda kendini gösterir.
Kitapta okuduğum yazılar, ilk kalem denemelerinin içtenliğini, titreşimini taşıyor.
Şimdi yazdıklarını okurken ileriyi düşünmeyebilirsiniz, gelecek yılları çok uzak görebilirsiniz.
Ama yıllar sonra -eskiden olsa sararmış kâğıtlardaki yazıları derdim- bu öykülerin yazarları tekrar bu kitabı okuduğunda, nereden nereye geldiğini, düşüncelerindeki, yaşamı algılamadaki ayrımı görecek.
Okur olarak bizler, geleceğin adından söz edilecek yazarlarının ilk metnini okuyacağız belki de!
Dolayısıyla bu kitaptaki yazılar, yalnız hoş bir anı olarak kalmayacak, gelecekte bugüne ışık tutacak.
Bu kitaptan ben de alacağım, başka dostlarıma da almalarını salık vereceğim. Çünkü kutsal bir amaca gidecek bu kitabın gelirleri... "Baba Beni Okula Gönder" kampanyası için ÇYDD’ye bağışlanacak.

Kitapta yer alan çizimlerin, yazıların sahibi öğrenciler, ülkenin çeşitli yerlerinde okuma olanağı bulamayan yaşıtlarına / arkadaşlarına okuma imkânı verecekler. Okula gidemeyenlerin gitmesini sağlayacak, bu yazıları ileride tekrar hatırladıklarında, toplumsal sorumlululuklarını sürdürmek isteyecekler.
Bir amaç için yazılanlar ayrı bir güzellik taşıyor benim için.
Umarım bu kitapta ismi geçen kardeşlerim, ileride yazmaya devam ederler. Umarım ilerideki yaşlarda da bu kitapla gerçekleştirdikleri toplumsal görevin önemini bilirler ve aynı gayretle devam ederler.Nar Taneleri için söyleyeceğimiz “çocuk” kitabı ifadesi şimdiye kadar sözünü ettiklerimizden biraz farklı. Tam anlamıyla bir “çocuk kitabı”ndan bahsedeceğimizi söyleyebiliriz. Çünkü tek bir yazarı olmadığı gibi, bu kolektif kitabın yazarları ve kimi sayfalarını desenleyenler, İstanbul Ali Yalkın İlköğretim Okulu 3A sınıfı öğrencileri. Sınıf öğretmenlerinin öncülüğünde gerçekleştirdikleri kitap, öğrencilerin kendi öyküleri ve resimlerinden oluşuyor. Kimisi bir anısını anlatıyor, kimisi hayallerini, kimisi kırk yıllık bir yazar misali öykü üzerinde kalem oynatıyor. Gerçi belli mi olur, kitap için Doğan Hızlan’ın da söylediği gibi, belki de aralarından geleceğin iyi yazarları çıkacak… Kitabın tam anlamıyla bir “çocuk kitabı” olduğunu söylemiştik. Nar Taneleri adını verdikleri bu kitabı kaleme alan öğrenciler, kitabın gelirini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin yürüttüğü “Baba Beni Okula Gönder” kampanyasına bağışlıyorlar. Kitaba emek veren herkesin ortak dileği; elde edilecek gelirin, okuma fırsatı bulamayan kızlarımızın umutlarına bir nebze ışık olması yönünde. Kim bilir belki de bu kitap sayesinde okuyacak çocuklardan yeni yazarlar çıkar.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963