scorecardresearch.com Temsil Yetkisinin Verilmesi ve Kapsamının Belirlenmesi ve Tüm Borçlar Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Temsil Yetkisinin Verilmesi ve Kapsamının Belirlenmesi

Temsil Yetkisinin Verilmesi ve Kapsamının Belirlenmesi

Yazar : HULKİ CİHAN

Sayfa Sayısı : 121

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Borçlar Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Konu üç ana başlık altında incelenmiştir. Öncelikle temsil kavramı açıklığa kavuşturulmuş ve temsilin türlerine değinilmiştir. Daha sonra temsil yetkisinin verilmesi ve geçerliliği işlenmiştir. Bu çerçevede yetkilendirme işlemi genel olarak ele alındığı gibi, bu işlemin çeşitli yönlerden geçerliliği incelenmiştir. Bu incelemede temsil yetkisi verme işlemini oluşturan irade beyanının sakatlığıyla birlikte, ehliyet ve şekil yönünden geçerlilik üzerinde de durulmuştur. Yetkilendirme işlemi karşısında temsilcinin hukukî durumu, temsil yetkisinin temelinde bulunan hukukî işlemden ayrılması ve şarta bağlanması da incelenen konular arasındadır. Tezin son ana başlığı olan temsil yetkisinin kapsamının belirlenmesi, özellikle yorum sorununu öne çıkarmıştır. Üçüncü kişilerin iyi niyetinin korunması ve verilen talimatın temsil yetkisi üzerindeki etkisi de bu başlık altında incelenen konulardandır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963