scorecardresearch.com Ayıplı İfa ve Tüm Borçlar Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ayıplı İfa

Ayıplı İfa

Yazar : Nihat Yavuz

Sayfa Sayısı : 1136

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Borçlar Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.Borca aykırılık durumlarından “ayıplı ifa” değişik kanunlarda ve değişik biçimlerde hüküm altına alınmıştır. Türk Borçlar Kanunu’nun çeşitli sözleşmelerde düzenlediği ayıba karşı tekeffül hükümleri yanında, bundan ayrı olarak Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında olan uyuşmazlıklarda sözü edilen kanunun uygulanması, bağışlamada, mal değişiminde (trampa) kullanma ödüncü (ariyette) ve ticari satım sözleşmelerine ilişkin “ayıplı ifa” uyuşmazlıklarında ise Borçlar Kanunu ve Ticaret Kanunu’nun ilgili hükümlerinin çözüm yolu getirmesi konunun kapsamını genişletmektedir. Çalışmada tüm bu hususlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. 11.01.2011 tarihinde kabul edilen 6098 sayılı Yeni Türk Borçlar Kanununun 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe girecek olması dikkate alındığında, bu tarihe kadar açılacak davalar ile elde (derdest) bulunan davaların görülmesi için yürürlükten kaldırılan 818 sayılı eski Borçlar Kanunu’nun bir süre daha uygulamada kalacak olması her iki kanunun ayrıntılı olarak irdelenmesini gerektirmektedir. Bu nedenle çalışmada, hem 818 sayılı (eski) Borçlar Kanunu ve hem 6098 sayılı (yeni) Borçlar Kanunu açısından gerekli ve nitelikli bilgiler sunulmuştur. Ayrıca eserde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun konu ile ilgili yeni düzenlemesine gerekçeli olarak yer verilmiştir.
Konu Başlıkları
-       Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Ayıplı İfa
-       Satımda Ayıplı İfa
-       Kirada Ayıplı İfa
-       Eser (İnşaat) Sözleşmesinde Ayıplı İfa
-       Bağışlamada Ayıplı İfa
-       Trampada Ayıplı İfa
-       Kullanma Ödüncü (Ariyet) Sözleşmesinde Ayıplı İfa
-       Kötü İfa
-       Ticari Satım ve Ayıplı İfa
-       Edime Uygun İfa İlkesi ve Aliud Kavramı
Yeni Türk Borçlar Kanunu’nun İlgili Bölümünün Açıklanması (Şerhi)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963