scorecardresearch.com Mozart - Tanrıların Sevdiği ve Tüm Biyografi - Otobiyografi - Monografi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Mozart - Tanrıların Sevdiği

Mozart - Tanrıların Sevdiği

Yazar : Michel Parouty

Çeviren : Ali Berktay

Sayfa Sayısı : 176

Yayınevi : Yapı Kredi

Tür : Biyografi - Otobiyografi - Monografi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Wolfgang Amadeus Mozart 6 yaşındayken ilk menuet'ini besteledi. 11 yaşındayken ilk operasının yazdı. Bu pudralı ve perukalı harika çocuk imajının yıkılması uzun zaman alacak ve bunun bedeli bir hayli acılı ve çileli olacaktı. Genç Mozart'ın müzikal dehası, özgürlüğüne kavuştuğu Viyana'da çiçeklenmeye devam etti. Zorluklarla dolu son yıllarında başyapıtlarının doğumuna tanık olundu: Piyano konçertoları, oda müziği partisyonları, vokal müzik eserleri - 1791 yılının bir kasım gününde son bulan eşsiz bir yolculuktu yaşadığı, o zaman Requiem henüz yapım aşamasındaydı. Mozart'ın hayatında gülüşler her zaman gözyaşlarıyla atbaşı gitmişti. Ancak gizem hâlâ varlığını koruyor: Mozart'ın müziği nasıl oluyor da ruha bu kadar etki edebiliyor? Michel Parouty, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Mozart - Tanrıların Sevdiği  kitabında ünlü müzik adamının kısa ama çarpıcı hayatını anlatıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Beethoven: Mutlağın Gücü'

  Yazar : Philippe A. Autexier

  Tür : Biyografi - Otobiyografi - Monografi


  Autexier eşsiz bir yaratımla örülü bu fırtınalı yaşamı anlatıyor.
  Devamı...
 • 'Snowden Dosyası'

  Yazar : Luke Harding

  Tür : Biyografi - Otobiyografi - Monografi


  Snowden’ın mücadelesinin ve tüm baskılara rağmen bu atlatma haberi dünyaya duyurmaya çalışan iki gazetecinin hikâyesi.
  Devamı...
 • 'Mavi Geceler'

  Yazar : Joan Didion

  Tür : Biyografi - Otobiyografi - Monografi


  Ölümsüzlük üzerine bir meditasyon...
  Devamı...
 • 'Bir Seri Katilin Anatomisi'

  Yazar : Arkın Gelişin

  Tür : Biyografi - Otobiyografi - Monografi


  Bir insan niçin seri katil olur? Ya da insanı öldürmeye iten sebepler hangileridir?
  Devamı...
 • 'Cemal Reşit Rey'

  Yazar : Hasan Ersel-Deniz Koloğlu-Ali Pınar

  Tür : Biyografi - Otobiyografi - Monografi


  Doğumunun 100. yılında, Açık Radyo'da yapılan Cemal Reşit Rey'i anma programları kitaplaştı.
  Devamı...
 • 'Beşir Fuat'

  Yazar : Ahmet Mithat Efendi

  Tür : Biyografi - Otobiyografi - Monografi


  Mithat Efendi, Beşir Fuat’ın intiharından hemen sonra kaleme aldığı bu biyografide, öncelikle Fuat ile nasıl tanıştığını anlatıyor.
  Devamı...
 • 'Obama'

  Yazar : David Mendell

  Tür : Biyografi - Otobiyografi - Monografi


  Obama'nın bilinmeyenlerine ışık tutan bir biyografi.
  Devamı...
 • 'Abdullah Öcalan: Amara'dan İmralı'ya'

  Yazar : Müslüm Yücel

  Tür : Biyografi - Otobiyografi - Monografi


  Bu kitap onun satır aralarını takip edebilmek için yazıldı. Yaptıklarının dipnotlarını görebilmek, onun yaşayışını anlamak, fikirlerinin kaynağına inebilmek için okurlara sunuluyor.
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963