scorecardresearch.com Şimdi Sen Zamanı ve Tüm Bireysel Gelişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Şimdi Sen Zamanı

Şimdi Sen Zamanı

Yazar : Ercan Kaşıkçı

Sayfa Sayısı : 136

Yayınevi : KAİZEN YAYINLARI

Tür : Bireysel Gelişim

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Farklılık yaratmak isteyen, farkındalık geliştirmek isteyen herkesin başucu kitabı olacak bu eserde; Ercan Kaşıkçı, kitabını bilimsel veriler ve espriler ışığında oluşturmuş. Kitaptan elde edeceği geliri Mehmetçik Vakfına bağışlayan yazar; keyifle, bir çırpıda okunacak bu kitapta birçok konuya değinmiş ve ilginç gözlemlerde bulunmuş;
“Bize küçük bir çocukken “sürüden ayrılma yoksa kurt kapar” denildi. Sürüden ayrılmadık. Böylece kurt kapmadı ama bu şekilde davranarak kurtlandık. Bize küçük bir çocukken “başıma icat çıkartma” denildi. O yüzden bizden mucit çıkmıyor. Patent yasasının çıktığı 1879’dan günümüze tescil edilmiş yerli patent sayımız 5.000 adetin altındadır. Bu rakam ABD’deki bir haftalık patent sayısından daha az. Bize, “söz büyüğün su küçüğün” dediler, söyleyeceklerimizi bir bardak su ile boğazımıza dizdiler ve söyleyecek sözümüz kalmadı. İstanbul Caddebostan Migros’a bir aktivitemi denetlemek için gitmiştim. Kapıdan genç bir karı koca ve ancak dört beş yaşlarında olan çocukları çıkıyordu. Aileden izin istedim, çocuklarını sevmek için ve eğildim çocuğa ismini sordum. Çocuk cevap verecekken annesi hızlı davranıp “İsmi Berk Abisi” dedi. Çocuğa yaşını sordum, çocuk cevap verecekken annesi “Dört buçuk yaşında Abisi” dedi. Eğildiğim yerden kalkıp çocuğun annesine teşekkür ederek “Çok teşekkür ederim, eminim bütün sorulara doğru cevap verdiniz ama ben çocukla sohbet etmek istemiştim” dedim. Bu defa tekrar izin isteyerek, eğilip Berk’e bir soru daha sordum ve Berk, annesine dönerek “Ben bilmem anneme sor” dedi.
Günde 437 kez soru sorarken artık bir soru sormaya bile çekiniyoruz. Kendimize sormamız gereken en önemli soruyu bile sormuyoruz. Ben bu dünyaya niçin geldim ve benim farkım ne? Adımız nüfus cüzdanımıza ailemiz tarafından yazdırıldı. Kurtlanarak, bir farklılık yaratmadan geçecek yaşam sonrası mezar taşına da adımız geri de kalanlar tarafından yazdırılacak. Peki, bu arada sen adını evrene yazdırmak istemez misin? İstersen şimdi Sen Zamanıdır”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963