scorecardresearch.com Şimdi - Burada ve Tüm Bireysel Gelişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Şimdi - Burada

Şimdi - Burada

Sayfa Sayısı : 304

Yayınevi : GOA BASIM YAYIN

Tür : Bireysel Gelişim

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Değişmeyi İstemek Yetmez; Değişmeyi Bilmek Gerekir
Şirketlerin, örgütlerin, kurumların en zorlandığı konulardan birinin, değişen dünyaya, her gün yeniden tanımlanan piyasa koşullarına ayak uydurmak olduğu biliniyor. “Oligarşinin demir yasası” gibi bir ya-sa yönetiyor örgütleri: alıştıkları şeyleri, alıştıkları biçimde yapmayı sürdürmek ve değişime ne pahasına olursa olsun karşı koymak için büyük bir direnç biriktiriyorlar zamanla.
“Öğrenen örgüt” fikrinin babalarından Peter M. Senge, bir örgütün değişim için nasıl bir liderliğe, nasıl bir öğrenme modeline ve nasıl bir iradeye sahip olması gerektiğini yıllardır inceleyen bir yazar. Şimdi-Burada, Senge’in ve öğrenen örgüt düşüncesi üstüne emek veren arkadaşlarının ulaştığı son noktayı ortaya koyuyor.
Bu noktanın başlıca özelliği, dar kalıplar içine sıkışmış, yalnızca profesyonel dünyanın verilerinden hareket eden bir “işletme” anlayışının çok ötesine geçmesi, değişimin kişisel ve içsel kaynaklarına eğilmesi, bunları da büyük resme, yani dünyanın tümüne bağlaması.
Kitabın yazarları, birbuçuk yıl boyunca sürdürdükleri toplantılarda, alışıldık bilme ve yapma biçimleri-nin nasıl aşılabileceğini tartışmış; 150’ye yakın bilim adamı, iş adamı ve toplum önderiyle görüşmüş. Kitabın oluşumu sürecinde bununla da yetinmemişler: kendilerini derinden etkileyen bireysel dene-yimlerini ve Martin Buber,
Goethe, Lao Tzu ve Carl Jung gibi düşünürlerin sözlerini de işin içine kat-mışlar. Şimdi-Burada, geleceği biçimlendirebilmek için “şimdi” ve “burada” olanın kavranmasına; ortaya çıkmak için çabalayan geleceğin gelmesini kolaylaştırmaya yönelik, gerçek ve anlamlı değişimi hedefleyen bir kılavuz kitap.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963