scorecardresearch.com Philosophia 2010 Online ve Tüm Bireysel Gelişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Philosophia 2010 Online

Philosophia 2010 Online

Yazar : GIANNA PARADISO

Sayfa Sayısı : 232

Yayınevi : GOA BASIM YAYIN

Tür : Bireysel Gelişim

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Biz düşünebiliyor muyuz? Evet, düşünebiliyoruz!
Peki nasıl düşünüyoruz?
Biz hiç bir çıkar gözetmeksizin, baskı ve etkilenmelerinin dı­şın­da düşünebiliyoruz.
Düşünme şeklimiz kendimizin dışına çıkarak, kendimizi ve et­rafı gözlemleyerek düşünmektir. Kimselere bağlı olmadan ya da etkisi altında kalmamayı başararak düşünmektir, düşünme şek­limiz.
Kendimiz araştırıp ortaya çıkardıklarımızı, dinlediklerimiz ve gör­düklerimizi göz ardı etmeden rüzgârların, fırtınaların, ego­la­rın, fısıltıların, zaaflarından kurtararak düşünmeye kararlı bir şekilde devam etmektir bizim düşünce şeklimiz.
Çağların ideolojilerinden, misyonlarından, modalarından, bas­kı ve sömürülerinden kurtularak düşünmektir bizim düşün­me şek­li­miz.
Biz senteze varabilmek için yukarıda saydıklarımın dışında bir şey daha yapıyoruz düşünürken.
Biz, bir iki yere başvuruyoruz ve sabırla bekliyoruz. Kime mü­ra­caat ediyoruz? Makamlara mı, elçilere mi? HAYIR.
Biz vicdanımıza müracat ediyoruz. GERÇEK VİCDA­NI­MI­ZA. Biz BİLGİ''ye müracaat ediyoruz. GERÇEK BİLGİYE. İÇ SESİMİZLE PARALEL BİR ŞEKİLDE YOL ALAN GERÇEK BİLGİYE!
Bu düşünce şekline FELSEFE''de ne isim vermişlerdi ya da hâlâ nasıl bir sözcükle geçiyor bu düşünce şekli okul kitapla­rın­da acaba?
Geçmişten ve okul kitaplarından bahsetme sebebim şudur:
NE YAZIK Kİ çağımızda FELSEFE, artık sadece bir ders kitabı ola­rak bekliyor kütüphanelerin raflarında ve çocuklarımızın okul çan­ta­larında.
Oysaki başucu kitabımız olmalıydı. Hele bu zamanlarda!

Sevgiyle,
Gianna Paradiso

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963