scorecardresearch.com İyi İnsanlar Neden Kötü Şeyler Yaparlar ve Tüm Bireysel Gelişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
İyi İnsanlar Neden Kötü Şeyler Yaparlar

İyi İnsanlar Neden Kötü Şeyler Yaparlar

Yazar : James Hollis

Sayfa Sayısı : 219

Yayınevi : KURALDIŞI YAYINCILIK

Tür : Bireysel Gelişim

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Neden İyi insanlar kötü şeyler yaparlar? Kişisel ve toplumsal tarihimiz neden sürekli kendimize ve başkalarına zarar vermek üzerine? İçimizden geçenle dış dünyaya gösterdiğimiz kimliğimiz neden farklıdır? Küçük yolsuzlukları yapan da soykırım gibi toplumsal bir katliamın "emir erleri" de sıradan insanlardır. Peki sıradan insanı "kötü" yapan nedir?
Jung''cu psikanalist yazar Dr. James Hollis, bu kitapta kişiliğimizin karanlık yönünü, Jung''un insanın başkalarına göstermediği gizli yanını tanımlamakta kullandığı Gölge kavramını inceliyor.
Hoflis, İnsan ruhunu psikolojik ve felsefi boyutta İncelerken, hiç de kolay yanıtlar, sihirli çözümler, basite İndirgenmiş güzel sözler vaat etmiyor, insana gerekli olanın pembe bir mutluluk tablosu değil, anlam arayışı olduğunu söylüyor. Gelişmek, daha bilinçli olmak mı İstiyoruz? O halde, görüntü hoşumuza gitmese de, kend yetersizliklerimiz İçin başkalarını suçlamaktansa, o karanlık aynaya bakmalıyız. Zira, bilinçdışında kalan ne varsa, hayatta karşımıza çıkıp duracaktır.
"Gölge denilen o ''boşluk''tan çıkan olumlu değerleri kazanabilmek mümkün. Tam yetişkin olabilmenin yolu ne istediğimizi bilmekten ve yapmaktan geçiyor. Ne istediğimizi bilmek için gerçekten çok ayıklama yapmalıyız. Gölgelerimizle yüzleşmek için cesarete ihtiyacımız var."
Ancak Gölgemizi keşfedip onun bize hâkim olmasına izin vermeksizin, onu olduğu gibi kabul ettiğimizde ya o ya bu olmaktan çıkıp bütünlüğe ulaşmamız mümkündür.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963