scorecardresearch.com Görgü ve Tüm Bireysel Gelişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Görgü

Görgü

Yazar : Mahmut Tolon

Sayfa Sayısı : 96

Yayınevi : YARIMADA YAYINLARI

Tür : Bireysel Gelişim

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Gelin biz kapaktaki isimlerin hepsini “görgü” altında toplayalım; yani bir anlamda nezaket, zarafet bilgisi, pürsüz işleri halledebilme becerisi, edep veya terbiye (yani eğitim ve eksikliği: terbiyesizlik). Görgü gibi uçsuz bucaksız bir konuyu güncelleştirmek, 15 başlıkta özet bilgiler halinde toparlamaya çalışırken, okuyucunun da eğlenmesini amaçladım. Doğal olarak kendi deneyimimle sınırlı, ancak ileriye yönelik, bundan yıllar sonra da geçerli olabilecek bir kurallar kitabı yazmayı amaçladım. Bir kişinin davranışı veya ürünü tümüyle mükemmel olamaz; hoşgörü, içtenlik ve saygı esastır. Bu kitabı yazarken, Çinli bir tarih profesörü olan Xiaoyuan Liu, Çin’deki adap hakkında yazdığım birkaç cümleye ışık tuttu. Aynı şekilde emekli Büyükelçi olan Hindistanlı dostum Reena Pandey de Hint görgü kuralları konusunda yardımcı oldu. Drama Eğitmeni Aylin Deniz Erkal’a, Şanal Balkır, Selçuk Erez ile özellikle editör Necla Yazıcıoğlu Yavi ve Ersal Yavi’ye yapıcı kritikleri, fotoğraflar, redaksiyon çalışmaları nedeniyle candan teşekkür ederim. Görüşlerinizi, bilgilerinizi, eleştirilerinizi info@yarimada.cor e-posta adresine yazarsanız, ikinci baskıda (eğer 2. baskı olursa) kesinlikle değerlendirilecektir. Olası kusurları için özür dilerim. Mahmut Tolon Kekliktepe, Urla, Şubat 2011

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963