scorecardresearch.com Aklın Öteki Yakası ve Tüm Bireysel Gelişim Kitapları Radikal Kitap'ta!
Aklın Öteki Yakası

Aklın Öteki Yakası

Yazar : Aykut Karahan

Sayfa Sayısı : 150

Yayınevi : BEYAZ YAYINLARI

Tür : Bireysel Gelişim

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kadim dönemden beri insanlar düşünce faaliyeti içerisindedirler. Düşünmek tek başına bir eylem değildir. Düşünmek eylemi içerisinde bol miktarda metafizik öğe taşıyan bir kavramdır. En basitinden düşünce ürünü olan şeylere dahi bakıldığında ne demek istendiği daha net bir biçimde anlaşılacaktır.
Doğada diğer canlılar barınmak için bir takım doğal olan unsurları kullanmaktadır. Yani doğada olanı yine doğadan elde etmektedirler. Oysa insan bir ihtiyaç olan ve onu soğuktan yağmurdan koruyacak olan evi inşa etmek yine doğada olanı kullanacak fakat onu bir terkip neticesinde elde edecektir.
Canlılar hayatlarını sürdürebilmek için beslenmek zorundadırlar. Mesela bir aslan acıktığı zaman avını yakalar ve karnını doyurur.
Oysa insan öyle değildir. İnsan besin olarak alacağı şeyi pişirerek yemektedir. Yemeği pişirmek diye bir hadise doğada kendi başına var olan bir şey değildir. Bu anlamıyla da yemeği pişirmek metafizik bir hadisedir. Hiçbir aslan avını yakaladıktan sonra onu pişirme gibi bir eylem içerisinde olmamıştır. Bütün bunlar düşünüldüğünde insanın bir metafizik tarafının hep olduğu ortaya çıkmaktadır. Şimdi soru şu bu metafizik taraf her insanda aynı oranda mı mevcuttur? Ya da soruyu şu şekilde sormak daha doğru olur. Bu meta­fizik tarafımızı kullanıyor muyuz ve onu kullanmanın bir yolu var mıdır? Onu çalışmasını tetikleyecek fak­törler nelerdir?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963