scorecardresearch.com Bakım Planlaması Koruyucu Bakım – Kestirimci Bakım – Güvenilirlik ve Tüm Bilim - Teknik - Mühendislik Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bakım Planlaması Koruyucu Bakım – Kestirimci Bakım – Güvenilirlik

Bakım Planlaması Koruyucu Bakım – Kestirimci Bakım – Güvenilirlik

Yazar : Prof. Dr. Mustafa Köksal

Sayfa Sayısı : 256

Yayınevi : SEÇKİN YAYINCILIK

Tür : Bilim - Teknik - Mühendislik

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bakım Planlaması Koruyucu Bakım – Kestirimci Bakım – Güvenilirlik - Prof. Dr. Mustafa Köksal


Kitap Tanıtım Yazısı (Kapaktan):
Gözden geçirilmiş ve yenilenmiş 2. baskısını yapan kitap farklı üniversitelerin endüstri mühendisliği bölümlerinde lisans seviyesinde uzun yıllar anlattığı “Bakım Planlaması” derslerinin notlarından, çeşitli kaynaklarda yer alan problemlerden ve özel sektörün uygulamalarından sağlanan örneklerden oluşmuştur.
Günümüz iş dünyasında “Bakım Planlaması” imalat hatlarındaki çeşitli etkenlerden dolayı ortaya çıkan arızaların en aza indirilmesi için gerçekleştirilen önemli bir faaliyettir. Bilhassa sürekli çalışan proses tipi imalat sistemlerinde ve ileri teknoloji ürünü otomatik tezgahların yer aldığı sektörlerde yatırım maliyetleri çok yüksek olduğu için Sistemin bir an dahi durması istenmemektedir. Bu tür “teknik yoğun” işletmelerde makinelere nezaret eden operatörlerin Yalın Üretim ve Toplam Verimli Bakım eğitiminden geçerek çalıştıkları iş istasyonlarının adeta sahibi gibi davranmaları ve bakımından da sorumlu olmaları istenmektedir.
Kitapta Bakım fonksiyonu, bakım politikaları anlatılmış ve bazı  tipik bakım problemlerinden örnekler verilmiş, daha sonraki bölümlerde sırası ile Güvenilirlik, Yenileme modelleri ve Sonlu Kaynak Kuyruk modellerinin bakım uygulamaları ele alınmıştır. Kitap endüstri, makina, imalat mühendisliği ve işletme bölümü öğrencilerine yönelik hazırlanmış olsa da, bu alanda çalışan profesyonellere de hitap etmektedir.
Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
- Bakım Planlamasının İşletme İçindeki Önemi ve Organizasyonu
- İşletmelerde Bakım Fonksiyonu
- Üretim Sistemleri ve Bakım Politikaları
- Tamir Bakım (TB) Politikası (Acil Bakım Politikası) – (Breakdown Maintenance, Corrective Maintenance)
- Koruyucu Bakım (KB) Politikası (Planlı Bakım Politikası) (Preventive Maintenance)
- Kestirimci Bakım (Uyarıcı Bakım) – (Predictive Maintenance) – KESB
- Güvenilirlik (Reliability) ve Arıza Ölçümü
- Arıza Trendi (Küvet) Eğrisi Boyunca Karşılaşılan Arıza Olasılık Dağılımları
- Faiz Oranının Sıfırdan Büyük Olduğu Yenileme Karar Modelleri
- Mevcut ve Yeni Makinelerde Ekonomik Ömür
- Sonlu Kaynaklı Bekleme Hattı (Bakım) Modelleri
- Bakım Planlamasında Simulasyon Uygulamaları


 


 

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963