scorecardresearch.com Akşam Yemeği ve Tüm Bilim Kurgu Kitapları Radikal Kitap'ta!
Akşam Yemeği

Akşam Yemeği

Yazar : Herman Koch

Sayfa Sayısı : 272

Yayınevi : DOĞAN KİTAPÇILIK

Tür : Bilim Kurgu

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.Evsiz bir kadını dövüp yakan 15 yaşındaki oğlunuzu korumak için ne kadar ileri gidebilirsiniz?


Suçlu çocuğunuzu korumak için neler yapabilirsiniz?

2005’te evsiz bir kadın, Barselona’nın “düzgün” bir semtinde bir bankamatik kulübesinde, orta sınıf ailelerden gelen, ikisi 18, biri 16 yaşında üç genç tarafından dövülüp yakıldı.

Orta sınıflara ironik-eleştirel yaklaşımıyla “sivrilen” Herman Koch, bu “sıradan” olay üzerine temellendirdiği romanında, bir yandan Hollanda toplumunun sosyal karakteristiklerini sıkı bir eleştiri süzgecinden geçirirken, bir yandan da evrensel bir ahlak sorusu çıkarıyor ortaya: Evsiz bir kadını dövüp yakan 15 yaşındaki oğlunuzu korumak için ne kadar ileri gidebilirsiniz? Ya oğlunuzun suç ortağı olan yeğeninizin babası, başbakanlığa hazırlanan ağabeyiniz ne yapacaktır bu durumda?

Akşam Yemeği 2012’de tiyatroya uyarlandı; 2013’te de, The Color Purple’la Oscar’a aday olan Hollandalı senarist Menno Meyjes tarafından filme alınacak.Mühim meselelerin konuşulduğu yemekler vardır. Sıradan bir yemek gibi görünse de ilerleyen dakikalarda önemli kararlar açıklanır yahut buzdağının görünmeyen kısmı yemeğin orta yerinde masanın üstüne düşüverir. Paul Lohman eşi Claire ile birlikte, Paul’ün başbakan adayı ağabeyi Serge ve eşi Babette ile çıktıkları akşam yemeği de böyle bir buzdağını gizlemektedir. Zira müstakbel başbakan Serge’nin oğlu ve yeğeni (yani Paul’ün oğlu), bir parti dönüşü, ergenlik adrenalininin etkisiyle ATM kabininde yatan bir evsizi önce tartaklarlar, sonra istemeden de ohsa evsizin ölümüne sebep olurlar! Olay büyük ses getirse de, faillerin kimliği bilinmemektedir. ATM’nin güvenlik kamerasındaki belli belirsiz görüntüler de yeterli değildir. Ama failler ve faillerin yakınları her şeyden haberdardırlar! Bundan sonra yapılması gereken şey, ya dürüst olup itiraf etmek, ya da bir tehlike karşısında aileyi korumaktır! Herman Koch, ‘Akşam Yemeği’ romanında Paul aracılığıyla yemeğin sıkıcılığını, olayın gerilimini ve verilen kararları alırken hissedilenleri tüm çıplaklığıyla hissettiriyor. Sarsıcı bir roman!

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Ya Sonra'

  Yazar : Kolektif

  Tür : Bilim Kurgu


  Ya Sonra   -   Sınırsız kentler, kalp şehirleri, rüya odaları, çöldeki zeytin ağaçları, gökdelendeki...
  Devamı...
 • 'Gelcekbilim Kongresi'

  Yazar : Stanislaw Lem

  Tür : Bilim Kurgu


  Gelcekbilim Kongresi    -    Stanislaw LemHocasını kıramayıp Kosta Rika’daki Gelecekbilim...
  Devamı...
 • 'Zaman Makinesi'

  Yazar : H. G. Wells

  Tür : Bilim Kurgu


  Zaman Makinesi - H. G. WellsWells’in ilk olarak okul gazetesinde yayınladığı bir öyküden hareketle kaleme aldığı kısa...
  Devamı...
 • 'Telepati'

  Yazar : Leonardo Patrignani

  Tür : Bilim Kurgu


  Telepati - Leonardo PatrignaniAlex ve Jenny on altı yaşında iki gençtir. Alex Milano’da, Jenny ise Melbourne’da yaşamaktadır....
  Devamı...
 • 'Cam Kule'

  Yazar : Robert Silverberg

  Tür : Bilim Kurgu


  Cam Kule - Robert Silverberg İnsanı insan yapan nedir? Bir rahim yerine tankta doğmak dışında insanlardan farkı olmayan...
  Devamı...
 • 'Yabancı'

  Yazar : Melissa Landers

  Tür : Bilim Kurgu


  Yabancı - Melissa Landers UZAYLILAR İNSANLARLA İKİ YIL ÖNCE BAĞLANTI KURDU. ŞİMDİ DE DÜNYALI CARA, ONLARDAN BİRİNİ...
  Devamı...
 • 'Göç'

  Yazar : Julie Bertagna

  Tür : Bilim Kurgu


  Göç - Julie Bertagna Dünya''nın bambaşka bir çehreye sahip olduğu bir dönemde geçen olağanüstü bir macera... Kanat...
  Devamı...
 • 'Karanlığın Hızı'

  Yazar : Elizabeth Moon

  Tür : Bilim Kurgu


  Karanlığın Hızı - Elizabeth Moon Gözlerin çoğu birden fazla renktedir; ancak genellikle benzer renklerdir bunlar....
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963