scorecardresearch.com Yalnız Gezerin Hayalleri - Les Rêveries du promeneur solitaire ve Tüm Bilim Felsefesi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yalnız Gezerin Hayalleri - Les Rêveries du promeneur solitaire

Yalnız Gezerin Hayalleri - Les Rêveries du promeneur solitaire

Yazar : Jean-Jacques Rousseau

Sayfa Sayısı : 120

Yayınevi : PİNHAN YAYINCILIK

Tür : Bilim Felsefesi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Fransız edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Yalnız Gezerin Hayalleri Rousseau’nun son eseridir.1776 yılının sonbaharında kaleme alınmaya başlanan,edebi ve felsefi vasiyetname niteliği taşıyan bu eserde tüm Avrupa’nın tanıdığı, artık yaşlanmış ve ölümü yaklaşmış olan Rousseau kendini arayan Yalnız gezer olarak çıkar karşımıza.
Yalnız Gezer güzergahını kendisinin belirlediği ve tamamen keyfi olan yürüyüşlere çıkar.İnsanlarla ortak bir yanı kalmadığını düşünen ve bu dünyada mutluluğu bulmaktan vazgeçmiş olan Yalnız Gezer için doğada yaptığı bu gezintiler, kendisiyle baş başa kalarak sohbet etme imkanı bulduğu yegane anlardır.Doğanın büyüleyiciliği onu botanikle uğraşmaya iter; öğrenme ve keşfetme arzusunun körüklendiği bu anlarda doğanın renkleri, biçimleri, kokuları sayesinde mutluluğu tadar; geçmişin dehşet ve sancısının artık yok olduğuna kendini inandırmak ister.Arzularını gerçeklerin yerine koymaya eğilim gösteren Yalnız Gezer gezintiler sırasında ruhunu gerçeklikten koparır ve kendini, hayal gücünün kollarına bırakır.Onun için hayal kurmak; ruhuna ulaşmanın yolu; kendiyle kurulan ilişkinin yeni bir türüdür.Dünyanın matlığı yerini benin şeffaflığına, ötekiyle ilişki yerini varlığının tadını çıkarmaya bırakır.Hayaller varlığın açılımı, doğayla temas ise var olma bilincinin mutluluk kaynağı haline gelir.
On gezintiden oluşan Yalnız Gezerin Hayalleri’nde yeniden keşfettiği doğada sessizce yürüyerek, insanın ruhu ve niteliği üzerine derin düşünmelere dalan Rousseau, okuyucuyu da yalnız başına çıkılan bir yürüyüşte hayatı hayal etmeye davet eder.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Tanrı Matematikçi Mi?'

  Yazar : Mario Livio

  Tür : Bilim Felsefesi


  Nereden Başlamali - Vladimir İ. LeninFerit Burak Aydar'ın hazırlayıp çevirdiği Lenin külliyatının 24. kitabı olan "Nereden...
  Devamı...
 • 'Şen Bilim'

  Yazar : Friedrich Nietzsche

  Tür : Bilim Felsefesi


  Şen Bilim - Friedrich Nietzsche Almancası "Fröhliche Wissenschaft" olan La Gaya Scienza Güneydoğu Fransa`da Kuzey...
  Devamı...
 • 'Hapishane Defterleri 4. Cilt'

  Yazar : Antonio Gramsci

  Tür : Bilim Felsefesi


  Hapishane Defterleri 4. Cilt - Antonio Gramsci Gramsci’nin düşüncesini ve Hapishane Defterleri’nin karmaşık oluşum...
  Devamı...
 • 'Slavoj Zizek'in Sunuşuyla Mao'

  Yazar : MAO ZEDUNG

  Tür : Bilim Felsefesi


  "Komünizm aşk değildir. Komünizm, düşmanı ezmek için kullandığımız bir çekiçtir."-Mao Zedung-"O zaman, temel ilkesi...
  Devamı...
 • 'Evren Tasavvuru'

  Yazar : Ayhan Bıçak

  Tür : Bilim Felsefesi


  Evren Tasavvuru başlıklı bu çalışmada temel kaygı evren tasavvurunu tanımlamak, içeriğini ve yapısını açıklamaktır. Tarih...
  Devamı...
 • 'Büyük Sıçrama'

  Yazar : Alihan Alhan

  Tür : Bilim Felsefesi


  Büyük Sıçrama - Alihan Alhan "Üretim araçlarına topulm tarafından el konulması ile meta üretimi ve bunun sonucu, ürünün...
  Devamı...
 • 'Aforizmalar'

  Yazar : Kudret Alkan

  Tür : Bilim Felsefesi


  Aforizmalar - Kudret Alkan Aforizma bir yer de olabilir, bir arzu, çılgınlık ya da belirginlik. Her ne olursa olsun,...
  Devamı...
 • 'Bilim ve Bilgelik'

  Yazar : Schopenhauer

  Tür : Bilim Felsefesi


  Bilim ve Bilgelik - Schopenhauer Zerrelerden kürelere hiçbir zaman bilmediğimiz kadar çok şey biliyoruz. Ne var...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963