scorecardresearch.com Kültür Bilimleri Ve Kültür Felsefesi ve Tüm Bilim Felsefesi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kültür Bilimleri Ve Kültür Felsefesi

Kültür Bilimleri Ve Kültür Felsefesi

Yazar : Doğan Özlem

Sayfa Sayısı : 272

Yayınevi : DOĞU-BATI YAYINCILIK

Tür : Bilim Felsefesi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitapta, kültür bilimleri ve kültür felsefesine ilişkin olarak son yıllarda Yazko Felsefe Yazıları ve Seminer (Ege Üniversi­tesi Edebiyat Fakültesi yayını) dergilerinde yayınlanmış olan yazılarımı ve diğer yazılarımı biraraya topladım. Kitapta yer alan yazılardan ikisi (“Tinsel Bilimlere Giriş”in Yüzüncü Yılı ve Dilthey”) ve (“Doğalcı ve İnsancı Yaklaşımlar Altında Kültür Kavramı”), Dilthey ve Cassirer’den çevirdiğim iki yazının aynı zamanda birer açıklaması ve yorumu niteliği de taşıdığından, kitapta bu çevirilere de yer vermek gereğini duydum.
Okuyucu, yazılarda “kültür bilimi” (Kulturwissenschaft) teriminden çok “tinsel (manevî) bilim” (Geisteswissenschaft) terimini kullandığımı saptayacaktır. “Kültür bilimi” terimi, Dilthey ve okulu ve hermeneutikçilerin kullandığı “tinsel (ma­nevî) bilim” terimine karşılık, Yeni Kantçıların (Windelband, Rickert) kullandığı bir terim olmuştur ve terim Yeni Kantçı okul içinde özel bir anlam kazanmıştır. Ama terim, günü­müzde, ona Yeni Kantçıların yüklediği özel anlamın ötesinde, son yüzyıldır başvurulan “insan bilimleri”, “tarih bilimleri”, “idiografık bilimler”, “tinsel (manevî) bilimler” vd. gibi değişik adlandırmalar yerine belli bir yaygınlıkla kullanılır hâle de gel­miştir. Bu nedenle kitabın başlığında bu terimi kullanmayı yeğledim.
Ülkemizde bilim felsefesi araştırmalarında çok uzun süre pozitivist ve neopozitivist geleneğin ağır bastığını, hattâ poziti­vist ve neopozitivist bilim felsefesinin neredeyse “tek” ve “biri­cik” bilim felsefesi olarak sunulduğunu belirtmek abartma olmayacaktır. Bu kitaptaki yazılar, en az yüz yıllık bir geleneğe sahip olan başka bir bilim felsefesi geleneğinin, pozitivist bilim felsefesi geleneğiyle yoğun bir tartışma içindeki gelişimini ta­nıtmaya yönelik yanıyla, ülkemizdeki bilim felsefesi çalışmala­rına egemen olduğunu ileri sürdüğüm tek yanlılığı gidermeye de yöneliktir. Çünkü, ülkemizdeki bilim felsefesi çalışmalarının çoğu, pozitivist ve neopozitivist anlayışın doğal bir sonucu olarak, “bilim” kavramını “doğa bilimi” (Naturwissenschaft) kavramı ile özdeşleştiren, kültür bilimlerinin “bilimsellik”ini doğa bilimi modeli açısından değerlendiren ve bu değerlen­dirme genellikle olumsuz olduğundan, kültür bilimlerini ikincil kılan ve hattâ bu bilimleri dışlamaya kadar varabilen çalışma­lardır. Oysa bu kitaptaki yazılar, pek çok bakımdan kültür bilimlerinin birincilliğini savunan ve onların felsefî dayanakla­rını sorgulayan yazılar olarak, “doğa bilimleri felsefesi” olarak adlandırabileceğim bir bilim felsefesi geleneğiyle tartışma için­deki bir “kültür bilimleri felsefesi” geleneğini izlemektedir. Bu yönüyle yazıların, ülkemizde yeni yeni başlayan felsefî içerikli bir doğa bilimleri-kültür bilimleri tartışmasının genişlemesine vesile olmasından sevinç duyacağım.
Bir “kültür bilimleri felsefesi”, genelinde “kültür” kavra­mından ne anlaşıldığını sorgulayan bir “kültür felsefesi” ile sürekli bir karşılıklı etkileşim içinde olmak zorundadır. Hattâ Kant’ın bir ünlü sözüyle andırışım içinde şu söylenebilir ki; kültür bilimlerinden yoksun bir kültür felsefesi boş, kültür felsefesinden yoksun kültür bilimleri kördür. Kitabın sonunda yer alan Ernst Cassirer’in ünlü yazısının, bu karşılıklı etkileşi­min niteliğini açıkça göstereceğine inanıyorum.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963