scorecardresearch.com İDEALİZME KARŞI DİYALEKTİK VE TARİHSEL MATERYALİZM ve Tüm Bilim Felsefesi Kitapları Radikal Kitap'ta!
İDEALİZME KARŞI DİYALEKTİK VE TARİHSEL MATERYALİZM

İDEALİZME KARŞI DİYALEKTİK VE TARİHSEL MATERYALİZM

Yazar : Hakkı Özdal

Sayfa Sayısı : 182

Yayınevi : EVRENSEL BASIM YAYIM

Tür : Bilim Felsefesi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bilimin tarafsız olduğu/olması gerektiği yönündeki yaygın burjuva kanı, kasıtlı bir ihmalin üzerinde yükselir: Bilim gibi bir alanda ''taraf'' tutmanın, iradeyle, tercih etmekle, şu ya da bu tarafa gönül indirmekle ilgili olmadığını; çözülecek problemin seçiminden çözme yöntemine kadar, bilimsel bir süreci oluşturan tüm aşamalarda, niyetten tamamen bağımsız ve zorunlu olarak ''taraflaşmaların'' olduğunu görmezden gelmektedir. Bu kitabı oluşturan makalelerin yazarları, bu kaçınılmaz durumun farkında olan ve taraf tutmayı, bilimin dünya-üstü, tarih-üstü bir kendinde''lik, bir dokunulmazlık hali varmış da ona halel getirecekmiş gibi gören taraflılara karşı, insanlığın safında bir bilim anlayışını benimseyen bilginlerdir. 30''lu yıllardan başlayarak, özellikle SSCB''de bilimsel çalışmalara sağlanan muazzam olanakların ve özgürlüğün etkisiyle görülen bilimsel sıçrama, bu bilimcilerin çalışmalarında açıkça görülmektedir.

Bugünkü bilimsel düzeyin öncesiz olmadığı, uzay teknolojisinden ileri düzeyde elektroniğe, süper iletkenlerden genetik kopyalamaya kadar pek çok güncel kavramın, kökenleri itibariyle bilim tarihinin yakın sayfalarında mevcut olduğu, dönemin çalışmalarını izleme, belgelerini inceleme şansı bulanlar için açıktır. Ama SSCB''nin üzerine örtülen sessizlik kefeni, onun bilginlerini de kapsayacak denli geniş kesildi. Eşine az rastlanır bir bilimsel rönesans dönemi olarak da değerlendirilebilecek sürecin belgeleri, bugün için de ilgi çekiciliğini koruyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963