scorecardresearch.com Fiziksel Realite Meselesine Giriş ve Tüm Bilim Felsefesi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Fiziksel Realite Meselesine Giriş

Fiziksel Realite Meselesine Giriş

Yazar : Ahmet Yüksel Özemre

Sayfa Sayısı : 137

Yayınevi : AÇILIM KİTAP

Tür : Bilim Felsefesi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


• Tabîat İlimleri''nin yansıttığı "Fiziksel Realite"yi kavramak için nelere ihtiyaç vardır?
• Pozitif İlimlerin kriterleri nelerdir?
•"Fiziksel Realite"yi nasıl bir filtrenin ardından algılamaktayız?
• Kuantum Mekaniği''ne göre "Fiziksel Realite" neden klâsik "Fiziksel Realite"den farklıdır?
• Görünen ya da algılanan "Fiziksel Realite"nin ardında bir başka realite yâni "Fiziksel Realite"nin bir de bâtınî vechesi var mıdır?

Tabîat İlimleri''nin sihrine kapılan, ama bunlar hakkındaki bilgileri çoğu kere avâm için yazılmış olan vülgarize kitapların düzeyini aşmayan ve Tabîat İlimleri''nin: 1) tanımı, 2) içeriği, 3) yapısı, 4) nitelikleri, 5) sınırları, 6) dayandığı dogmalar, 7) metodolojisi, 8) stratejisi, 9) paradigmaları, 10) diyalektiği, 11) araçları, 12) gelişim evreleri, 13) deontolojisi, 14) kendine özgü mitos''ları, ve özellikle de 15) epistemoloji''si hakkında sağlam bir bilgiye sâhip olmayan kimselerin: 1) Tabîat İlimlerinin realitesi hakkında da 2) Tabîat İlimleri aracılığıyla idrâk ettiğimiz Fiziksel Realite hakkında da kendi vehimlerinden kaynaklanan isâbetsiz hükümlere varmaları doğaldır.
Bu kitabın amacı: 1) söz konusu realitenin idrâkini mümkün kılan ve ama aynı zamanda da sınırlandıran kavramları ve araçları ve 2) bunların ihdâs ettikleri bâzı spesifik meseleleri takdîm etmekten ibârettir. Bu amaçla Tabîat İlimlerini karakterize eden: "Nedensellik (İllîyet) İlkesi", "Belirlilik (Determinizm) İlkesi", "Ölçülebilirlik İlkesi", "Tutarlılık (ya da Çelişmezlik) İlkesi" ve "Yanlışlanabilirlik (ya da K.R. Popper) İlkesi" de irdelenmekte ve Kuvantum Mekaniği''nin klâsik "Fiziksel Realite"yi deforme eden vecheleri tartışılmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963