scorecardresearch.com Toplum Ve Bilim - Sayı 112 ve Tüm Bilim Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Toplum Ve Bilim -  Sayı 112

Toplum Ve Bilim - Sayı 112

Sayfa Sayısı : 254

Yayınevi : BİRİKİM YAYINLARI

Tür : Bilim Dergileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İki ağırlık merkezi var Toplum ve Bilim’in 112. sayısının: Sınıf yapıları ve toplumsal cinsiyet araştırmaları. Kentlerin sokaklarına yayılan, gözönünde olan ancak bir o kadar görünmez kılınan sınıfsal varoluş üzerine odaklanan yazıların yanısıra Türkçe’deki cinsiyetçi vurgusuyla kadın, “kız” olma halleri üzerine yazılar da yer alıyor dosyada. Göz önündekini görünmezleştiren toplumsal hayatta sınıf ve cinsiyeti görmeyi, anlamlandırmayı hedefleyen makaleler.

Ali Ergur: Sanayi ve sanayi-sonrası sektör çalışanlarında kimlik stratejisi olarak tüketimin sınıf ölçütlerini görünmezleştirici etkisi Betül Altuntaş: Enformel bir emek biçimi olarak sokak toplayıcılığı: Ankara örneğinde sektöre ve çalışanlarına ilişkin bir bilgi ve deneyim paylaşımı Hatice Kurtuluş - Semra Purkis: Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a göç dalgaları: Lefkoşa’nın dışlanmış göçmen-enformel emekçileri G. Demet Lüküslü - Kezban Çelik: Sessiz ve görünmez, “genç” ve “kadın”: Ev kızı H. Bahadır Türk: Eril tahakkümü yeniden düşünmek: Erkeklik çalışmaları için bir imkân olarak Pierre Bourdieu Nurhak Polat: Cinsiyet ve mekân: Erkek kahveleri Aytek Soner Alpan: Dönüm noktasında hayat ve siyaset: Orak, çekiç ve mübadiller Eren Düzgün: Birikim, hegemonya ve Yuvarlak Masacılar: Avrupa’dan bir kesit Deniz Kundakçı: Weber’deki Marksizm: Genel Ekonomi Tarihi üzerine mukayeseli bir giriş Yiğit Karahanoğulları: İktisatsız bir “Değer Kuramı”: Negri ve Hardt’ın Marksizme katkıları A. Dinç Alada: Yeni liberalizmin kökleri var (mı?): Bir eleştiri üzerine

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963