scorecardresearch.com Türkçe Terim ve Sözcükler (TTS) Dilbilim ve Tüm Başvuru - Kaynak Sözlükler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkçe Terim ve Sözcükler (TTS) Dilbilim

Türkçe Terim ve Sözcükler (TTS) Dilbilim

Sayfa Sayısı : 328

Yayınevi : YALIN YAYINCILIK

Tür : Başvuru - Kaynak Sözlükler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türkçe Terim ve Sözcükler (TTS)-Dilbilim Dizini, yayımlanmış olan dilbilim ve altdallarındaki terimlerin sözlüklerinden derleme yoluyla oluşturulmuştur. Terimlerin yalnızca Türkçe karşılık önerileri derlenmiş, ancak tanımları, açıklamaları ve örnekleri katılmamıştır. Terimler ve bunların tanımları her bilim dalının kavramsal özünü oluşturur, olguları dizgeleştirme düzeyini gösterir. Bilimsel söylem evreninin temelini terimler oluşturur. Eğitim dilinin Türkçe olduğu üniversitede, yabancı dil (İngilizce) öğretimi ve yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanlarında lisans üstü programların yürütülmesi sırasında pek çok yabancı dilde terim ve sözcüğün Türkçe karşılıklarının doğru ve tutarlı kullanma durumu ayrı bir özen gerektirmektedir. Terim düzeni kurulduktan sonra bilimsel ve uygulayımsal çeviri, birincil sorununu büyük ölçüde çözümlemiş sayılır. Bu nedenle derli toplu bir dizelge hazırlanmasının gerekliliği ile yapılan çalışmalar sonucunda bu Dizin ortaya çıkmıştır. YAZARLAR HAKKINDA: Yrd. Doç. Dr. AYBARS ERÖZDEN Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Öğretim üyesidir. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. Danışmanlı Dil Öğrenme Yöntemi’nde söylem oluşumu ve çözümlenmesi üzerine aynı üniversitede hazırladığı Yüksek Lisans Çalışmasını 1986’da tamamladı. 2000 yılına kadar aynı üniversitenin aynı bölümünde değişik sınıflara mesleğe yönelik yabancı dil öğretim yöntemleri, sesbilim-sesdizim, çeviri dersleri verdi. İstanbul üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yaptığı doktora çalışmasını 2000 yılında tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi içinde yer alan İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nün kuruluş aşamasında görev aldı. Bu bölümdeki derslerine ek olarak, İngilizce programlarında yabancı dil izlenceleri, yabancı dil sınavları, yabancı dil öğretim yöntemleri konularındaki dersleri vermekte, ister mesleki ister lisansüstü bilimsel düzeyde olsun tüm emek verilen çalışmalarda model-odaklılığının önemini vurgulamaktadır. Araştırma Görevlisi BETÜL TARHAN Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü’nde öğretim elemanı olarak görev yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı’ndan mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Tezli Yüksek Lisans Programını bitirdi. Aynı Enstitü’de doktora programındaki çalışma ve araştırmalarını beyin-uyumlu yabancı dil öğrenimi alanında sürdürmektedir. 2005 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü’nde çalışmakta, kimi dilbilim ve İngilizce öğretimi derslerinin ikinci öğretim elemanlığını yapmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963