scorecardresearch.com Resimli Okul Sözlüğü ve Tüm Başvuru - Kaynak Sözlükler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Resimli Okul Sözlüğü

Resimli Okul Sözlüğü

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 1540

Yayınevi : TÜRK DİL KURUMU

Tür : Başvuru - Kaynak Sözlükler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ülkerlele ilgili bilgiler, bayrakları ve konumları
Dünya ile ilgili bilgiler
Türkiye ile ilgili bilgiler
Güneş sistemi ile ilgili bilgiler
Harflerin kodları
Mors alfabesi
Romen rakamları
Toplama tablosu
Gün belirleme
Uluslar arası birim değişim çizelgeleri
Çarpım tablosu
Mors alfabesinde noktalama işaretleri
Elementlerle ilgili bilgiler
Saat dilimleri
Sözlükler, bir dilin bütün veya belli bir çağda kullanılmış söz­cüklerini ve deyimlerini abece sırasına göre alarak tanımlarını ya­pan, açıklayan, başka dillerdeki karşılıklarını veren eserlerdir. Söz­lüklerin tek dilli, iki dilli, çok dilli biçimlerinin yanı sıra tek dilli veya iki dilli ansiklopedik biçimleri olduğu gibi sözlerin kökenini, geçirdikleri ses, biçim ve anlam değişikliklerini gösteren köken bilgisi (etimoloji), bilim dallarının özel sözleri olan terimleri içeren terim sözlükleri gibi özel türleri de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra çeşitli yaş ve öğrenim düzeylerine göre hazırlanmış sözlükler de vardır. İşte elinizdeki Resimli Okul Sözlüğü, Türk Dil Kurumu­nun (TDK) genç kuşaklar için özel amaçla hazırladığı sözlüklerden bindir.
Yetmiş beş yılı aşan geçmişi içerisinde çok çeşitli sözlükler yayımlayan TDK, Türkiye Cumhuriyeti ''nin kurucusu yüce Ata­türk''ün isteği üzerine 12 Temmuz 1932 günü kurulmuştur. Kuru­mun kurucu başkanı Sâmih Rifat, üyeleri ise Ruşen Eşref Ünaydm, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Celâl Sahir Erozan''dır. Kurulduğu andan itibaren TDK ile çok yakından ilgilenen Atatürk, bu yeni kurumun yapılanmasını ve yürütmesi gereken çalışmaları, el yazı­sıyla yazdığı belge üzerinde belirlemişti. Bu yapılanma ve belirle­nen görevler içinde Atatürk''ün sözlük ve terim işlerine özel bir önem verdiği görülmektedir.
Dil araştırmalarında izlenecek aşamaları görüşmek, yapılacak işleri belirlemek amacıyla yine Atatürk''ün isteği doğrultusunda 26 Eylül 1932 günü İstanbul''da Dolmabahçe Sarayı''nda Birinci Türk Dili Kurultayı toplanır. Dokuz gün boyunca süren ve Atatürk''ün başından sonuna kadar izlediği oturumlarda Türkçe ile ilgili bildiri­ler sunulmuştur. Dil bilimcilerin, öğretmenlerin, şair ve yazarların yanı sıra Türkçeyi katışıksız, sade bir biçimde konuştuğu düşünüle­rek Yörük, Türkmen aşiretlerinden temsilciler de çağrılmıştı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963