scorecardresearch.com Pir Sultan Abdal Sözlüğü ve Tüm Başvuru - Kaynak Sözlükler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pir Sultan Abdal Sözlüğü

Pir Sultan Abdal Sözlüğü

Yazar : Leyla Akgül

Sayfa Sayısı : 400

Yayınevi : BARIŞ KİTAP

Tür : Başvuru - Kaynak Sözlükler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Aleviler kendilerini ifade edecek hemen hemen bütün mekanizmalardan yoksun bir şekilde inançlarını yaşatma kavgası vermektedirler. İbadet etme olanakları, yazılı tarihleri, topluluğun hafızasına ait eserleri tahrip edilmiş olan Alevilerin ellerinde bugün yalnızca sözlü kültürleri kalmıştır. Bu kültür ise yine asimilasyonist politikaların derin bir saldırısı altındadır. Halk fiilimi alanında çalışmalar yapan Leyla Akgül’ün bu eseri Alevi toplumunun elinde kalan son değere önemli bir katkıdır. Sözlü kültürün büyük ulu ozanı Pir Sultan Abdal bugün daha fazla ve yeniden anlaşılmak zorundadır. Alevi topluluğunun hakim hegemonya tarafından içerisine “sızilamayan” ender değerlerinden olan bu ozanın anlaşılmasına bir katkı olan bu eser bir başvuru kaynağı olarak hakettiği yeri alacaktır.Anadolu Alevi-Bektaşî toplumunu yüzyıllar boyunca derinden etkileyen, en önemli ve adı en çok anılan halk ozanlarındandır Pir Sultan Abdal. Pir Sultan’ın Alevi-Bektaşî toplumunun benliğindeki yüzyıllardır sürekli olarak artan etkisi ve önemi gözardı edilebilecek gibi değildir. Bunda kendi hayat hikâyesinin etkisi olduğu kadar, memleketimiz sınırları içerisinde her dönemde benzeri olaylar yaşanmasına da bağlayabiliriz. Bundan yirmi yıl evvel, onun en çok zamanını geçirdiği Sivas’ta yaşananları hatırlamak, ne demek istediğimizi fazlasıyla anlatacaktır. Lafı fazla uzattık, Pir Sultan Abdal’dan söz etmemin sebebi, onu daha iyi anlamamızı sağlayacak bir sözlük çalışması. Leyla Akgül’ün hazırladığı Pir Sultan Abdal Sözlüğü büyük halk ozanının deyişlerinde, şiirlerinde geçen tüm önemli sözcükleri açıklıyor. Hep tartışılan “şah”ın ne olduğundan, On İki İmam’dan Arasat’a, dergâh’a, gönül atına kadar Pir Sultan Abdal’ın şiirlerindeki şifreyi çözmemizi sağlayacak tüm kelimeleri ayrıntılı olarak izah ediyor Akgül. Güzel günlere olan inancını her daim dillendiren ozanın sözlerinin aslında bildiğimizden de kıymetli olduğunu gösterecek bir sözlük. Ozanın dileğiyle bitirmeli: “Benim Şah’ım yükletince göçünü / Onun katarından ayırma bizi.”

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963