scorecardresearch.com Öncü Türkler ve Tüm Başvuru - Kaynak Sözlükler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Öncü Türkler

Öncü Türkler

Yazar : Yalın İstenç Kökütürk

Sayfa Sayısı : 374

Yayınevi : TOPLUMSAL ÇÖZÜM YAYINLARI

Tür : Başvuru - Kaynak Sözlükler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“O gün asil Türkiye’yi ben ilk defa gördüm!..
İki yüz bin insan bir mucize gibi vücutlarından, vücutlarının bin bir bağından âdeta çözülmüş, hepsi birden ‘Bir’ oluvermişlerdi.”
Tarihî Sultanahmet mitinginde durum böyleydi... böyle tasvir etmişti Halide Edip Hanım o günü.
Ve o günden bugüne pek de bir şey değişmemişti...
1919’daki “Öncü Türkler”in ruhu 2007’de yine canlanmış, bu kez de Tandoğan’da vücut bulmuştu!..
Bu kitap da o ruhun sözcüsü olarak çıktı ortaya.
Ayrıntılarını kitabımızda okuyacağınız tarihî Sultanahmet mitingi, Mütareke döneminde, yani işgal altındaki İstanbul’da, İzmir’in Yunan ordusunca işgal edilmesi üzerine, Türk Ocakları tarafından düzenlenmiş ve 23 Mayıs 1919 cuma günü Sultanahmet meydanında yapılmıştı. İstanbul’un tarihinde görülmedik mahşerî bir kalabalık toplanmıştı.
Türkiye Cumhuriyeti bir meydan savaşıyla, Başkumandanlık Meydan Savaşı ile kuruldu... Ve ‘Meydan’ savaşlarıyla da korunacaktı!
Nitekim öyle de oldu...
ADD’nin öncülüğünde Tandoğan’da çakan kıvılcım, Çağlayan’da ve Gündoğdu’da önüne geçilmez bir sel oldu.
“Ey Türkiye’nin düşmanları ve onların uşakları! Biliniz ki bizim andımız Türk ulusu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni sonsuza dek yaşatmaktır...” diyerek doldurdu meydanları. Ve “Atatürkçülüğe ve Atatürk milliyetçiliğine karşı olanlara düşmanız!” mesajı verdi. Mitinge katılamayanlar da camlarına ve balkonlarına astıkları Türk bayraklarıyla destek oldu.
Birçok kişi belki farkında değildi!.. Ama o kalabalıklar Atatürk’ün şu sözünü hiç akıllarından çıkarmamıştı:
“SÖZ KONUSU VATAN OLUNCA,
GERİSİ TEFERRUATTIR!”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963