scorecardresearch.com Kırgız Atasözleri ve Tüm Başvuru - Kaynak Sözlükler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kırgız Atasözleri

Kırgız Atasözleri

Yazar : Ülkü Çelik Şavk

Sayfa Sayısı : 262

Yayınevi : Türk Dil Kurumu Yayınları

Tür : Başvuru - Kaynak Sözlükler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Ortak bir dil, tarih ve kültür mirasına sahip olduğumuz Kırgızların kısa, öz ve kalıplaşmış veciz ifadelerini yani "Makal" olarak adlandırdıkları atasözlerinin büyük bir titizlikle değerlendirildiği bu çalışma, Kırgız Atasözleri ile ilgili az sayıdaki eserlerden biridir. Köklü bir sözlü edebiyat geleneğine sahip olan Kırgızların atasözlerini konu alan Kırgız Atasözleri adlı eser, toplam 1818 atasözü, bunların çevirisi ve bazılarının Türk atasözleri ile denkleri ve dizin bölümünden oluşmuştur. Eser, beş bölümden meydana gelmiştir. "Ön Söz", "Giriş" bölümlerinin ardından ilk üç bölüm olan "1. Kırgız Atasözleri Üzerine Yapılmış Çalışmalar", "2. Kırgız Atasözleri Üzerine Karşılaştırmalı Bir Çalışma"ve "3. Metin ve Dizin Bölümlerinin Düzenlenişi" bölümleri gelmektedir. "Kısaltmalar" başlıklı dördüncü bölümün ardından, "Kaynakça" adlı beşinci bölüm yer almaktadır. Eserin sonunda ise "Metin" bölümü ile "Dizin" bölümü bulunmaktadır.

16.0x24.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963