scorecardresearch.com Felsefe Sözlüğü ve Tüm Başvuru - Kaynak Sözlükler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Felsefe Sözlüğü

Felsefe Sözlüğü

Yazar : Abdülbaki Güçlü

Sayfa Sayısı : 1730

Yayınevi : BİLİM VE SANAT KİTABEVİ

Tür : Başvuru - Kaynak Sözlükler

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Felsefece düşünmenin tarihinde hemen hiçbir uğrağı atlamaksızın bir uçtan diğer uca yol alan bu yapıt, aşağıda sıralanan özellikleriyle Türkçede kendi alanında yayımlanmış en kapsamlı başvuru kitabı olarak "aranılır" olmaya adaydır:
- "Felsefe"yi bina eden irili ufaklı yüzlerce "felsefe işçisi".
- Arkhe''den zoon politikon''a, amor fatiden tabula rasa''ya felsefenin bugünkü sözdağarını borçlu olduğumuz yüzlerce Yunanca ve Latince felsefe terimi.
- Metafizikten varlıkbilgisine, bilgikuramından mantığa, estetikten etiğe felsefenin ana dallarının yanısıra teknoloji felsefesi, cinsellik felsefesi, spor felsefesi gibi yakın döneme özgü felsefe dalları.
- Oylumlu bir "Türkiye''de felsefe" maddesinin yanısıra Beşir Fuat''tan Arda Denkel''e bu topraklarda felsefece düşünmeyi yeşertmeye çabalayan onlarca "Türk felsefeci".
-Düşüncenin yatağını değiştirmeye yazgılı "aşırılığın dört atlısı" na (Nietzsche, Heidegger, Foucault, Derrida) ayrı bir ilgi ile özen; "çekiçle", "açmakla", "kazmakla", "sökmekle" yaptıkları felsefelerine daha bir sokulmamızı olanaklı kılan onlarca "kuşatıcı madde".
-Yapısalcılıktan post-yapısalcılığa, postmodernizmden sömürgecilik sonrasına, yorumbilgisinden yapısöküme XX. yüzyılın İkinci yarısına damgasını vuran felsefece düşünme yordamlarını açımlayan kapsamlı maddeler.
- Doğu felsefesi, İslâm felsefesi, dil felsefesi, ahlâk felsefesi, varoluşçuluk vd. üzerine doyurucu maddeler.
- Ne aradığını bilen okura "kullanıcı dostu" bir dizin ile kaynakçabilgisi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963