scorecardresearch.com Derleme Sözlüğü Ve Kavramlar Dizini (3 Cilt Takım) ve Tüm Başvuru - Kaynak Sözlükler Kitapları Radikal Kitap'ta!
Derleme Sözlüğü Ve Kavramlar Dizini (3 Cilt Takım)

Derleme Sözlüğü Ve Kavramlar Dizini (3 Cilt Takım)

Yazar : Tomris Tunç

Sayfa Sayısı : 2922

Yayınevi : Türk Dil Kurumu Yayınları

Tür : Başvuru - Kaynak Sözlükler

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

1932-1960 yılları arasında, halk ağzından derlenmiş sözcüklerden oluşan XII ciltlik Derleme Sözlüğü''nün dizinini oluşturmak amacıyla çalışmalara 1982 yılında başlanmıştır. Dizin çalışması için XII cilt üzerinde yapılan fişlemeler sırasında, Sözlüklerde karşılaşılan kavram zenginliği; birçok kavramın birden çok karşılıklarının bulunması; yine bu kavramlar arasında bulunan sıkı bağlar bizi, daha geniş bir çalışmaya yöneltmiş; böylece, yapıtın oylumu genişletilmiştir. Bu genişletmenin, Anadolu ağızlarında yaşayan kavramların günümüz konuşma, yazı dilindeki karşılıkları ile bağlantılarının kurulması; anlamdaş sözcüklerin bir araya toplanıp verilebilmesi; konuşma dilindeki zenginliklerin; yaşayan Türkçenin derinliklerinin yazıya aktarılıp saptanması; Türkçe sözcükler üzerinde araştırma, inceleme yapacak (özellikle Türkçeyi, Türkçenin inceliklerini yeterince bilemeyen yabancı) araştırmacılara ışık tutabilmesi açılarından gerekli, kaçınılmaz ve yararlı olacağı düşüncesine varılmıştır. (Giriş''ten)

17.0x24.0

Ciltsiz

1. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963