scorecardresearch.com İfade ve Basın Özgürlüğü ve Tüm Basın - Yayın Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
İfade ve Basın Özgürlüğü

İfade ve Basın Özgürlüğü

Yazar : Erhan Tanju

Sayfa Sayısı : 343

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Basın - Yayın Hukuku

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Demokrasi ve Temel ve Hak ve Özgürlükler; iç içe geçmiş, biri zayıflayınca diğerinin sarsıldığı, bireysel ve toplumsal mücadeleler sonucunda oluşan dinamik ve vazgeçilmez değerlerdir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile öngörülen tek siyasi modelin demokrasi olduğunu, basın özgürlüğünün de demokrasinin tam merkezinde bulunduğunu belirtmiş ve koruma altına almıştır. Bir ifadenin özellikle basında özgürlük sınırlarını aşıp aşmadığının tespitinde esas alınacak kriterlerin neler olduğu, önemli bir konu olarak ortaya çıkar. Zira söz konusu olan, demokrasinin temelindeki bu değerin korunmasıdır. Bu konuda cevap açıktır; AİHS’ne Taraf Devletler ifade ve basın özgürlüğünün sınırlarını AİHM içtihatlarını esas alarak belirlemeleri gerekmektedir. Avrupa Konseyi başta olmak üzere uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, barolar, bağımsız araştırmacılar vb. ifade ve basın özgürlüğünün önemi ve sınırları konusunda araştırmalar ve yayınlar yapmaktadırlar. Bu Araştırma/İncelemede, okuyucularda, AİHM’nin özellikle basın özgürlüğünü ihlal başvurularını incelemede dayandığı ilkelere ve yaklaşımına ilişkin fikir oluşmasına katkıda bulunma amaçlanmıştır. Bu bağlamda basın özgürlüğü ile ilgili mevzuata, uluslararası kuruluşların raporlarına, AİHM’nin konumu ve çalışma usulüne, Türkiye kararları daha ağırlıklı olmak üzere Mahkeme’nin içtihatlarına ve değerlendirmelerine yer verilmiştir.
Konu Başlıkları
-       Anayasada Düşünce ve Basın Özgürlüğü
-       Uluslararası Kuruluşların İfade ve Basın Özgürlüğü Değerlendirmeleri
-       Avrupa Konseyi, AİHM, Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru
-       AİHS’yi İhlal Nedenleri ve AİHM’nin Sözleşme Yorumunda İlkeleri
-       İfade Özgürlüğünün Sınırlanması, Müdahale Şartları ve AİHM İlkeleri
AİHM İçtihadında Basın Özgürlüğü

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963