scorecardresearch.com Avrupa Birliği Ve Türkiye ve Tüm Avrupa Birliği Kitapları Radikal Kitap'ta!
Avrupa Birliği Ve Türkiye

Avrupa Birliği Ve Türkiye

Yazar : Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş

Sayfa Sayısı : 168

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Avrupa Birliği

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


AVRUPA BİRLİĞİ BİR HRİSTİYAN KULÜBÜ MÜDÜR?AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE''NİN TAM ÜYE OLMASINI İSTİYOR MU?DENEYİMLİ POLİTİKACI PROF. DR. NEVZAT YALÇINTAŞ''IN KALEMİNDEN AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE KİTABI, AYNI ZAMANDA AVRUPA''DA GİZLİ GÖRÜŞMELERİN VE HÜKÜMETİN GÖRÜŞÜNÜ DE YANSITAN ÖZGÜN BİR ÇALIŞMADIR…Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin 47 yıllık bir geçmişi vardır. Türkiye, Avrupa Ekonomik Topluluğunun kurulmasından kısa bir süre sonra Temmuz 1959''da Topluluğa tam üye olmak için başvurmuştur. Aradan geçen 45 yıldan sonra Aralık 2004''te Avrupa Birliği, Türkiye ile müzakereleri başlatma kararı almıştır. Ancak Türk halkı müzakereler başladıktan sonra görmüştür ki; başta Fransa, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi olmak üzere bazı ülkeler Türkiye''yi dinsel, kültürel ve tarihsel nedenlerle istememektedirler. Elbette Türkiye''yi istememe nedeni olarak dinsel, kültürel ve tarihsel sebepleri söyleyememekte, bunun yerine 301. madde, limanların Rum gemilerine açılması ve azınlık vakıfları gibi gerekçelerin arkasına sığınmaktadırlar. 8 Kasım 2006''da yayınlanacak ilerleme raporunun ardından neler olacağı konusundaki belirsizlik halen sürmektedir. Türkiye haklı olarak, KKTC''ye uygulanan izolasyonlar kalkmadan limanlarını Rumlara açmayı istememektedir. AB''den gelen baskılar ise limanların bir an önce açılması yönündedir.Gerçekten de Avrupa Birliği, birçok insanın düşündüğü gibi bir Hristiyan kulübü mü? Avrupa Birliği gerçekten Türkiye''yi üyesi olarak görmek istiyor mu, yoksa Türkiye denge politikalarının kurbanı mı olmaktadır? Türkiye, AB''ye giremeyecek kadar Avrupa''nın gerisindeyse, neden AB Türkiye''yle hâlâ müzakereleri sürdürüyor?Bu kitabın yazarı Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, İstanbul Milletvekili olarak TBMM''de, ikinci başkan olarak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı''nda görev yapmaktadır. Bu nedenle Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş''ın fikirleri ve görüşleri, gerek Kıbrıs gerekse Avrupa Birliği süreci içinde, Türkiye adına bizzat yer alması nedeniyle oldukça önemli ve yakın tarihimize ışık tutacak düzeydedir. Ahmet Almaz

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963