scorecardresearch.com Avrupa Birliği ve Tüm Avrupa Birliği Kitapları Radikal Kitap'ta!
Avrupa Birliği

Avrupa Birliği

Yazar : Mesut Hakkı Caşın

Sayfa Sayısı : 622

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Avrupa Birliği

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bilindiği gibi İkinci Dünya Savaşı''nın sona ermesinin hemen ardından Avrupa''da barışı sağlayabilmek amacıyla ekonomik işbirliğine doğru adımlar atılmıştır. Esasen dünyanın yaşadığı bu en büyük savaşın ardından, Avrupa''da bir Avrupa Ordusu kurma fikri de ortaya atılmıştı. Fakat bunun için öncelikle kıta Avrupa''sında gerçekleştirilmesi gereken bir siyasi birlik sorunu vardı. Bu kitapta, daha en başından itibaren Avrupa''nın savunma adına adım adım gerçekleştirdiği aşamalar ayrıntılarıyla anlatılmıştır.
Yakın geçmişe, bugüne ve geleceğe projeksiyon tutacak şekilde Avrupa Birliği''nin neden Ortak Savunma ve Dış Politika üzerine bu kadar yoğunlaşmış olduğu ilk defa olarak bu kadar ayrıntılı incelenmiştir. NATO ve Türkiye olmaksızın Avrupa savunmasından bahsedilemeyeceğinden dolayı, Avrupa Birliği''nin savunma kelimesinin geçtiği her belgede bu isimlere de rastlanmaktadır. Dolayısıyla cevabı aranan soru şudur: Artık Avrupa dışı bölgelerde küçük çapta güç bulundurabilecek duruma gelen bu uluslar üstü teşkilat, gelecekte bir ortak ordu oluşturabilecek midir?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963