scorecardresearch.com Yurttaş İçin Medeni Bilgiler/Mustafa Kemal Atatürk ve Tüm Atatürkçülük Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yurttaş İçin Medeni Bilgiler/Mustafa Kemal Atatürk

Yurttaş İçin Medeni Bilgiler/Mustafa Kemal Atatürk

Yazar : Özer Ozankaya

Sayfa Sayısı : 100

Yayınevi : CEM YAYINEVİ

Tür : Atatürkçülük

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitapta Atatürk akıl çağını, sanayi devrimini, kapitalizmi, sömürgeciliği ve sosyalizmi yaşayan insanlığın bu yollarda edinmiş olduğu deneyimleri, gerçek bilim adamlığının gerektirdiği nesnellikle, eleştirerek ve değerlendirerek yepyeni bir bileştirime (senteze) varmıştır. Bu bileştirim insanlığın yüzyılımız koşullarındaki özgürlük, sevgi, ilerleme ve dayanışma özlemlerine yanıt olacak niteliktedir.
Atatürki aynı deneyimlerin bir gereği olarak bu bileştirimini katı kurallara dökmemiştir. SÖYLEV''de vurgulamış olduğu üzere doktrincilik saplantısından sakınmak gerekir:
''''... programımız, karşı çıkanların görüp bildikleri türde bir kitap değildi. Ama temelli ve işlemsel idi. Biz de uygulanması olanaksız düşünceleri, kuramsal birtakım ayrıntıları yaldızlayarak bir kitap yazabilirdik. Öyle yapmadık. Ulusun maddi ve manevi yenileşmesi ve gelişmesi yolunda, eylemlerimiz ve uygulamalarımızla, sözlerin ve kurumların önünde gitmeği yeğledik.''''

''''Sözlerin ve kuramların önünde gitmek''''!

Bu, bütün büyük bilim filozoflarınnın, sistem kurucularının gereğine işaret ettikleri bir gerçeğin bilincinde bulunduğunun açık kanıtıdır: Yaşam kitapları izlemez, kitapların ve kuramların yaşamı izlemesi gerekir!

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963