scorecardresearch.com Prof. Ahmet Taner Kışlalı Ve Kemalizm ve Tüm Atatürkçülük Kitapları Radikal Kitap'ta!
Prof. Ahmet Taner Kışlalı Ve Kemalizm

Prof. Ahmet Taner Kışlalı Ve Kemalizm

Yazar : Sıtkı Uluç

Sayfa Sayısı : 204

Yayınevi : KİŞİSEL YAYIN

Tür : Atatürkçülük

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Cumhuriyetimizin son kırk küsur yılı, "Atatürkçülük" adına Atatürk''e yapılan ihanetlerle doludur. Bir başka kesim ise Atatürkçülüğü, Atatürk''ün yaptıklarının "bekçiliği" olarak algılamıştır. Oysa bu, Atatürk''ün önderliğinde gelişen ideolojinin ve devrimin özüne aykırıdır.
Darbe, üzerinde tartışmakla gelmez! Ona ortam hazırlayan koşulların oluşumuna göz yummakla gelir! Darbeyi, sivillerin sorunlarla baş edemeyecekleri, o sorunların yeterince bilincinde olmadıkları inancı yaratır. Ordu açısından en önem taşıyan iki sorun ise, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana hiç değişmemiştir: Etnik bölücülük ve laik devlet düşmanlığı...
"Sol önce kendini kurtarsın!" Doğru... Ama solun kurtuluşu ile ülkenin kurtuluşu, bir kez daha çakışıyor. Tıpkı Kurtuluş Savaşı''nda olduğu gibi!.. Çok büyük bir kesimin Kemalizm bayrağı altında toplanmaya hazır olduğu, bundan daha uygun bir ortam Cumhuriyet tarihinde var olmadı. Ortam hazır. Önemli olan bunun yaşama nasıl geçirileceği...
Ayırımcılık, gericiliktir! İster ırka, ister dine, ister cinsiyete, ister yaşa, isterse etnik kökene ya da bölgeciliğe dayansın... Bölerek ilerlenmez, bölerek gerilenir!
Devlet de kararını vermeli, Kürt kökenli aydınlarımız da. Devlet kesin bir çizgi çekmeli: "Tek bayrak, tek vatan, tek resmi dil!" Ve buna ters düşmeyen her türlü çözüm önerisinin özgürce tartışılmasına ve gerektiğinde yaşama geçirilmesine razı olmalı. Güneydoğu insanını temsil etme iddiasında olanlar da PKK''nın gölgesinden kurtulmalılar. Türk demokrasisinin, PKK''nın Meclis''te temsilci bulundurmasına gereksinmesi yok. Ama PKK''dan soyutlanmış olan temsilcilere gereksinmesi var.
Anlamsız ve yanlış bir "slogan Atatürkçülüğün" yerini; somut gereksinmelere yanıt veren, duygulara değil akıla seslenen Kemalizm alır oldu. Bir din devleti kurmak isteyenlerin önündeki en büyük engel Kemalizm... Türkiye''yi etnik kökenlere göre parçalamak isteyenlerin önündeki en büyük engel Kemalizm... Ve "yeni mandacı" numaracı cumhuriyetçilerin önündeki en büyük engel gene Kemalizm. Niçin Atatürk değil de Kemalizm? Çünkü Atatürk''le baş edemeyeceklerini anlayanlar, hedef olarak kendilerine Kemalizm''i seçtiler.
Ve Türkiye''yi bu duruma, "Atatürk''e evet ama Kemalizm''e hayır" diyenler getirdi...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963