scorecardresearch.com KEMALİZM ve Tüm Atatürkçülük Kitapları Radikal Kitap'ta!
KEMALİZM

KEMALİZM

Yazar : Anıl Çeçen

Sayfa Sayısı : 233

Yayınevi : FARK YAYINLARI

Tür : Atatürkçülük

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yeni dünya düzeni tartışmalarıyla ortaya çıkan günümüzün moda eğilimi, Kemalizme yüklenmek hatta daha da ileri giderek saldırmaktır. Bu nedenle, Kemalizmin modası geçtiğini geride kaldığını ileri sürenler bile, bu tutumları ile Kemalizmi son derece güncelleştirmektedirler.
Sekiz ayrı bölümde hazırlanan bu çalışma, hem bir tarih özetini, hem bir tarih ve felsefe değerlendirmesini, hem de günümüz koşullarında ortaya çıkan durumun tartışılmasını beraberce içermektedir.
Kitaptaki düşüncelere katılıp katılmamak tümüyle, okurun hakkıdır. Yazan, Türkiye’de doğmuş, büyümüş ve yetişmiş bir bilim adamı olarak, okuduklarını, gördüklerini ve düşündüklerini bu yapıta yansıtmaya ve okurlarıyla paylaşmaya çalışmıştır. Günümüzün çok tartışılan konularının başında gelen Kemalizm hakkında herkes farklı bir tutum içinde olduğu için toplumda genel bir doğrultuda anlaşma sağlamak son derece zor görülmektedir. Bu nedenle elinizdeki bu yapıt, yıllardır süren tartışmaların sona erdirilmesine ve Kemalizmin konusunda bir düşünce birliğine varılmasına yardımcı olabilirse, amacına biraz olsun ulaşmış sayılacaktır. Yirmi birinci yüzyılda Türk gençliğinin giderek Atatürk’ten uzaklaşması Türkiye’yi yönetecek yeni kuşaklar açısından son derece riskli bir durum ortaya çıkarmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşayabilmesi için genç kuşakların hem Atatürk’ü hem de O’nun bizlere emanet ettiği düşünce sistemini çok iyi tanımaları gerekmektedir. Türk devleti’nin kuruluş ilkelerine ve modeline uygun bir gelecek için bu kitap genç kuşaklara rehberlik edebilirse kendisinden beklenen yararı sağlayacaktır

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963