scorecardresearch.com KEMALİSTLER ÜLKESİNDE CUMHURİYET VE DİKTATÖRLÜK-2 ve Tüm Atatürkçülük Kitapları Radikal Kitap'ta!
KEMALİSTLER ÜLKESİNDE CUMHURİYET VE DİKTATÖRLÜK-2

KEMALİSTLER ÜLKESİNDE CUMHURİYET VE DİKTATÖRLÜK-2

Yazar : Melih Pekdemir

Sayfa Sayısı : 304

Yayınevi : SU YAYINLARI

Tür : Atatürkçülük

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kemalistler Ülkesinde Cumhuriyet ve Diktatörlük: TC''nin hayatı ve eserlerinin ilk 27 yılını kapsıyor. Esasen o yıllarda olup bitenleri yeniden yazmıyorum; bugünün Kürt meslesi, Şeriatçılık ve Özelleştirme gibi gerçekleri ışığında o tarihi yeniden okuyorum. Birinci kitapta TC''nin hayatı ya da tarihin hikayesi var. Bu hikaye, elbette olgulardan oluşuyor ve 42 soru sorduruyor. İkinci yorumluyorum. Tarih, bu sorulara 42 yanıt veriyor: tahlil yaptırıyor. Laiklik, milliyetçilik, devletçilik, demokrasi ve bağımsızlık...
29 Ekim 1923. Cumhuriyetin ilan edildiği tarihtir. 10 Temmuz 1996. Rehaf Partisi''nin iktidara geldiği tarih. Her ikisi de, tarihe bir meydan okumadır. 1945''lerde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk rejim krizi yaşamış, tek parti yönetiminden çok parti yönetimine geçilmişti. 1995''lerde TC tarihinin ikinci rejim krizi yaşanıyor. Parlamenter rejimden başkanlık rejiine geçilip geçilemeyeceği tartışılıyor. 1996 yılında tarikat şeyhleri Başkanlık Konut''unda resmi davetli olarak ağırlanmışlardı. Oysa 1925 yılında TC tairhinin ilk büyük Kürt isyanı patlak vermişti. 1980''leden buyana da bir savaş yaşanıyor. 1930''lu yıllarda Devletçilik poloitikasını eleştirmekyasaktı. 1990''lı yıllarda aynı soyadını alacak olan Vehbi Efendi bir bakkal dükkanı sahibiydi. 1997 Türkiye''sinde yaşamıyor ama, bir hipermarkette satılan herşeyi üreten bir holding bıraktı.
İşte bu kitaplarda bu konulara ve diğer konulara dair, başka bir üslupta ''yazılış'' bir ''hikaye'' ve başka bir açıdan ''okunmuş'' bir ''tarih'' var. Zira herkesin kendi tarihi var. Herkes tarihi kendi durduğu yerden, kendi geldiğ yeri görerek, gitmek istediği yere bakarak yazar.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963