scorecardresearch.com Atatürk'ün İslam İnancı ve Tüm Atatürkçülük Kitapları Radikal Kitap'ta!
Atatürk'ün İslam İnancı

Atatürk'ün İslam İnancı

Yazar : İbrahim Yılmaz

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : CUMHURİYET KİTAPLARI

Tür : Atatürkçülük

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


‘Dindar olmakla Atatürkçü olmak zıt kavramlar mıdır?’ Sorusunun cevabı uzun süredir Türkiye Cumhuriyeti kamuoyunda gizliden gizliye aranır oldu. Gerek Atatürk''ü yakından tanıyan kişilerin aktardığı bilgiler, gerekse Atatürk''ün hayatını anlatan güvenilir kaynaklar incelendiğinde, Atatürk''ün din karşıtı olmak bir yana, Allah inancına sahip bir Müslüman olduğu ortaya çıkıyordu.

İslâm dininin son ve mükemmel din, Hz.Muhammed''in de ‘Son Peygamber’ olduğunu her fırsatta vurgulayan Atatürk,
ulusuna da:
''... Halbuki Elhamdülillah, hepimiz Müslümanız, hepimiz dindarız...’ (16 Mart 1923, Adana Türk Ocağı, esnaf ve sanatkarlar toplantısı) diyerek dindar olmayı ve vatandaşlarının dinini öğrenmesini öğütlemiştir.

‘Din insanların gıdasıdır. Dinsiz adam boş bir eve benzer. İnsana hüzün verir... Bu dinlerin en sonuncusu elbette en mükemmelidir. İslâm dini hepsinden üstündür.’ diyen Mustafa Kemal’in İslâm dinine bakışı ve Müslümanlığı yaşayışının ipuçlarını öğrenmek istiyorsanız mutlaka bu kitabı okumalısınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963