scorecardresearch.com Yatak ve Tüm Aşk Roman ve Öyküleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yatak

Yatak

Yazar : DAVID WHITEHOUSE

Sayfa Sayısı : 296

Yayınevi : DOMINGO YAYINLARI

Tür : Aşk Roman ve Öyküleri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


2010 To Hell with Prizes Ödülü

Belki de haklıdır. İnsana mucizevi bir kalp verip, sonra da onu milyonlarca ufak parçaya ayıran bu şey, hayat mı? Beklemeniz söylenen hiçbir şeyin gerçekleşmemesi? Eğer hayat buysa, yataktan çıkmaya değer mi?

“Yıllardır okuduğum en iyi roman” Guardian
“Sersemletici, yenilikçi ve gözlerinizi yaşartacak kadar güzel” Esquire

Mal Ede olağanüstü bir çocuk. Yerinde duramayan, kuralları umursamayan, merakı asla tükenmek bilmeyen özel bir ruh o. Hayatı yudumlamak değil, kana kana içmek istiyor. 

Büyüdüğünde inanılmaz biri olacağı her halinden belli. Oluyor da aslında; sadece herkesin tahmin ettiği şekilde değil: Mal yirmi beşinci yaş gününde yatağa giriyor ve bir daha hiç çıkmıyor. 

Takip eden yirmi yıllık destansı hareketsizlik Mal''i dünyanın en şişman insanına dönüştürürken, bu metamorfoza günbegün tanık olan annesi, babası, küçük erkek kardeşi ve kız arkadaşı bambaşka insanlara dönüşüyorlar. 

Anlatıcılığını Mal''in kardeşinin üstlendiği Yatak, sıra dışı bir adamın daha da sıra dışı dönüşüm hikayesi üstünden, sevmenin, kaybetmenin ve ailenin insan hayatındaki etkilerini sorguluyor.

Barındırdığı kara mizah ve sersemleten öyküsüyle Yatak, İngiltere''nin son yıllarda çıkardığı en etkileyici kalemlerden David Whitehouse''un ilk romanı. 
Zaman zaman haber olur; “bilmem kaç yüz kiloluk adam öldü, evinden çıktı, zayıfladı…” diye. Zayıfladıklarını, öldüklerini okuruz duyarız da, neden o hale geldiklerini, bu durumun ardında yatan psikolojik sebepleri bir türlü öğrenemeyiz. Belki onlar da Malcolm (namı diğer Mal) gibi bir amaç uğruna bunu yapmışlardı, ama farkına bile varamadık! Mal Ede, tam anlamıyla kusursuz bir çocuktur. Başta aile bireyleri olmak üzere, okulda ve mahallede herkesin sevdiği, hayran olduğu, kızların âşık olduğu, yaşıtı erkeklerin sinir olduğu bir çoçuk. Ancak kimi zaman, nerede olduğunu önemsemeden çırıl çıplak kalana kadar soyunmaktadır. Güzel gibi görünen hayatın içinde, kendi sorunları ve ailesinin sorunlarını aşmaya çalışan bir çocuğun hikâyesi Yatak. Mal, 25’inci doğumgününde yataktan çıkmamaya karar verir ve 7 küsur bin gün boyunca yatakta kalır. Bu sürede yarım tonun üzerine çıkmıştır! Her zaman “birilerine bakmak” görevini kendinde bulan annesi onunla ilgilenirken, yıllardır eşiyle arasındaki sıkıntıyı halledemeyen babası da, kendi eğlencesini bulur, çatı katında! Kardeşi bir gün evi terk etse de, biliyordur ki birgün geri gelecektir! Zaten Mal’in hikâyesini de bize kardeşi anlatıyor. Umumun içinde çıplak kaldığı ilk günden beri Mal’i sorun olarak gören kardeşi sonradan anlayacaktır ki, Mal aslında ailesini kurtarmıştır!

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Kör Kalbe Aşk Dokunmaz'

  Yazar : Ayşe Ünüvar

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Kör Kalbe Aşk Dokunmaz - Ayşe Ünüvar “Sanma ki; Aşk’a Düşmeden Elif Olunur..!” Gönül gözü der ki; kalben çıkılan...
  Devamı...
 • 'Aşkım Sana Ait'

  Yazar : Eleanor Moran

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Aşkım Sana Ait - Eleanor Moran Etrafındaki dostlarının çoğu evlilik hazırlıklarıyla meşgulken Amber, boşanma sonrası...
  Devamı...
 • 'Aşk ve Yedi Güzel Adam'

  Yazar : Mürvet Sarıyıldız

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Aşk ve Yedi Güzel Adam - Mürvet Sarıyıldız İki Cami Arasında Aşk romanı ile yüz binlerce okurun beğenisini kazanan...
  Devamı...
 • 'Aşkın Çincesi'

  Yazar : KEVIN KWAN

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Aşkın Çincesi - Kevin Kwan Asya’nın en büyük servetlerinden birinin vârisi olan Nicholas Young’ın, Singapur’da gerçekleşecek...
  Devamı...
 • 'Aşk ve Gurur'

  Yazar : Jane Austen

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Aşk ve Gurur - Jane Austen Orta sınıftan, taşralı bir aileye mensup Elizabeth Bennet ile soylu ve varlıklı Fitzwilliam...
  Devamı...
 • 'Dikkat Aşk Çıkabilir'

  Yazar : Asude

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Dikkat Aşk Çıkabilir - Asude Onların hikâyesi nefretle alevlendi, aşkla mühürlendi! Birbirlerinden nefret eden...
  Devamı...
 • 'Geçmişin Gölgesinde Aşk'

  Yazar : Michael Lee West

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Geçmişin Gölgesinde Aşk - Michael Lee West Her kalbin ait olduğu bir ev vardır. Sizin eviniz kim? Pasta şefi Teeny...
  Devamı...
 • 'Mutlu İnsanlar Kitap Okur ve Kahve İçerler'

  Yazar : Agnés Martin-Lugand

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Mutlu İnsanlar Kitap Okur ve Kahve İçerler - Agnés Martin-Lugand Diane kocasını ve kızını ansızın bir araba kazasında...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963