scorecardresearch.com Paris’teki Eş ve Tüm Aşk Roman ve Öyküleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Paris’teki Eş

Paris’teki Eş

Yazar : Paula Mclain

Sayfa Sayısı : 383

Yayınevi : REMZİ KİTABEVİ

Tür : Aşk Roman ve Öyküleri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


NEW YORK TIMES BESTSELLER


Ernest Hemingway ile ilk karısı Hadley’in, başta Paris olmak üzere çeşitli kentlerde geçen günlerinin aşk ve ihanetle örülü sarsıcı romanı…


Dünya, Caz Çağı’nı yaşamaktadır. Kızıl saçlı piyanist kız ile savaş gazisi genç ve yakışıklı gazeteci Şikago’da bir dost evindeki partide tanışır. 29’undaki Hadley, yazma hırsıyla yanıp tutuşan kendinden sekiz yaş küçük Hemingway’le 1921’de evlenir.

O sıralar sanat ve edebiyatın kalbi Paris’te atmaktadır. Genç Hemingway, yazar dostu Sherwood Anderson’un yönlendirmesiyle geleceğini eşiyle birlikte Paris’te aramaya karar verir. Paris günlerinde önceleri parasızlık onları epeyce zorlar ama zamanla entelektüel çevrenin bir parçası olurlar. Paris’i mekân tutmuş pek çok Amerikalı yazar ve sanatçıyla tanışır, Gertrude Stein, Scott Fitzgerald, Ezra Pound gibi ünlü isimlerle derin dostluk kurarlar.Paula McLain’in Paris’teki Eş adlı romanı da, merkezinde karakter olarak ünlü bir yazarın yer almasıyla Oscar Wilde ve Mum Işığı Cinayetleri’yle benzeşiyor. Söz konusu yazar ise, Ernest Hemingway. Dolayısıyla Oscar Wilde ve Mum Işığı Cinayetleri’nden farklı olarak Viktoryen Londra’dan, dünyanın Caz Çağı’nı yaşadığı, o sıralar sanat ve edebiyatın kalbi olarak görülen Paris sokaklarına adım atıyoruz. Hikâyeye Gertrude Stein, Scott Fitzgerald ve Ezra Pound gibi tanıdık isimler de ekleniyor bir süre sonra. Romanın odak noktası ise, Ernest Hemingway ile ilk karısı Hadley arasındaki ilişki… “Bu bir dedektif romanı değil; pek öyle niteleyemeyiz. Ortaya çıkıp her şeyi mahvedecek olan kıza dikkat edin demek istemiyorum ama o, muhteşem sincap kürkü ve şık ayakkabılarıyla çoktan yola düzülmüş bile. Biçimli başına iyice yapıştırılmış, alagarson kesimli ipeksi kumral saçlarıyla mutfağımda güzel bir su samuru gibi duracak. O her dem hazır gülüşü… O akıcı, aklı başında konuşmaları… Buna karşılık yatak odasında, saçı sakalına karışmış, bakımsız bir Ernest, despot bir kral gibi yatağa uzanmış, kıza metelik vermeden kitabını okuyor olacak. En azından önceleri… Çaydanlık ocakta fokurdarken, ben ikimizin yüzyıl önce St. Louis’de tanıdığı bir kızın hikâyesini anlatacağım. Biz çabucak kırk yıllık dost gibi oluverirken, avlunun karşısındaki bıçkıhanede köpeğin biri havlamaya baylayacak, sürekli havlayacak ve ne yaparsanız yapın susmak bilmeyecek.”

Ceyhan Usanmaz
Açık Radyo

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Kayıp Yüzyılın Prensesi'

  Yazar : Kahraman Tazeoğlu

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Kayıp Yüzyılın Prensesi - Kahraman Tazeoğlu Sen bana neleri öğrettiğini biliyor musun? İnsanın terk edildiğinde...
  Devamı...
 • 'Geceyarısı Tutkusu'

  Yazar : TRACY ANNE WARREN

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Geceyarısı Tutkusu - Tracy Anne Warren “Parlayan bir yıldız.” Romantic Times Eliza Hammond huysuz, bakımsız...
  Devamı...
 • 'Zaman Tükeniyor'

  Yazar : Harlan Coben

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Zaman Tükeniyor - Zaman en ümitsiz, en karanlık anları aydınlatan bir mucizeydi... Bazen geçmişte bıraktığımız...
  Devamı...
 • 'Gelinin Kolyesi'

  Yazar : Kat Martin

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Gelinin Kolyesi - Kat Martin Tory, kız kardeşi Claire’i, şehvet düşkünü üvey...
  Devamı...
 • 'Kaçak Aşk'

  Yazar : Mürsel Acay

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Kaçak Aşk - Mürsel Acay Ortadoğu topraklarında yaşam ve ölüm sancılı olduğu gibi aşk da sancılı. Gerçek bir...
  Devamı...
 • 'Duygusal Edebiyat Roman Set'

  Yazar : Kolektif

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Duygusal Edebiyat Roman Set - HER KALP KENDİ ŞARKISINI SÖYLER KALP YALNIZCA İÇERİDEN AÇILAN BİR KAPIDIR KELEBEK...
  Devamı...
 • 'Yalancı Sevda'

  Yazar : Jill Shalvis

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Yalancı Sevda - Jill Shalvis Heat beyzbol takımının oyuncusu Wade O''Riley’in kötü çocuk imajı, takımın ateşli...
  Devamı...
 • 'Arzulanan Kadın'

  Yazar : Sylvia Day

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Arzulanan Kadın - Sylvia Day Bitmeyen bir arzu Kraliyet ajanı Marcus Ashford sayısız düello yapmış, kurşunlardan...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963