scorecardresearch.com Lüsyen - Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikayesi ve Tüm Aşk Roman ve Öyküleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Lüsyen - Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikayesi

Lüsyen - Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikayesi

Yazar : Can Dündar

Sayfa Sayısı : 544

Yayınevi : CAN YAYINLARI

Tür : Aşk Roman ve Öyküleri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Atatürk, dans etti Lüsyen’le… Tevfik Fikret ona edebiyat dersi verdi. İnönü, evlerinde satranç oynadı. Nazım Hikmet, sofralarında yemek yedi. Kimler yok ki, bu belgesel romanın sayfaları arasında: Mehmet Akif’ten Victor Hugo’ya, Damat Ferid’den Oscar Wilde’a, Yahya Kemal’den Hindenburg’a, Necip Fazıl’dan, Karındeşen Jack’e, Abdülmecid’ten Namık Kemal’e, Sultan Reşad’dan Talat Paşa’ya Geçen asrın en ünlü portreleri… Ve onların arasında bir çağ yangınının tam ortasında yaşanmış inanılmaz bir aşk hikâyesi…Şimdilerde çok duyuyoruz ihtiyar adam-genç kadın arasındaki aşk hikayelerini. Belki yakıştıramıyor, belki “helal olsun” diyoruz. Ama buna benzer aşklara yüzyıllardır tesadüf ediyoruz. Bunun en meşhurlarından biri de, Türk edebiyatının ‘Şair-i Âzam’ı Abdülhak Hâmid Tarhan ile Belçikalı genç öğrenci Lüsyen arasında yaşananıdır. Lüsyen, nişanlı olmasına rağmen peşinde bir sürü erkeğin olduğu bir genç kızdır ve bir davette tanıştığı 60’lık Hâmid’e kapılır. Hâmid ise ölümlerin ardından uzak düştüğü yazıyla Lüsyen’den aldığı ilham sayesinde barışır. Kısa sürede evlenirler. Hâmid ve Lüsyen, sıkıntılı bir dönemin yaşandığı İstanbul’a doğru yola çıkarlar. Lüsyen babasının ölümü sebebiyle bir süreliğine Belçika’ya gittiğinde ise bir konta âşık olur ve her şey tamamen değişir. Bu durumu olgunlukla karşılayan Hâmid, çiftin evlenmesine onay verir, hatta onları evinde ağırlar. Daha sonra edebiyat tarihinin en seçkin örneklerinden olan meşhur mektuplaşmalar yaşanır ikili arasında. Can Dündar da bu mektuplaşmaları, belgeleri, anıları bir araya getirerek bu çifte yakışan bir belgesel romana imza atmış kitabında. Türk edebiyat tarihinin en sıradışı aşkının romanı Lüsyen.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963