scorecardresearch.com Lady Chatterley'in Aşığı ve Tüm Aşk Roman ve Öyküleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Lady Chatterley'in Aşığı

Lady Chatterley'in Aşığı

Yazar : D.H. Lawrence

Sayfa Sayısı : 456

Yayınevi : CAN YAYINLARI

Tür : Aşk Roman ve Öyküleri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yayımlandığı günden itibaren çeşitli tartışmaların odak noktasında yer alan Lady Chatterley’in Âşığı, savaşta yaralanarak kötürüm kalan Clifford’ın genç karısı Constance ile koru bekçisi Mellors arasındaki aşkı anlatır. Romanın, kadın ihaneti olarak önyargılı biçimde yorumlanmasına karşın, kocanın fiziksel kısıtlılığının yanı sıra, karısını duygusal açıdan da ihmal ettiği, hatta bir vâris sahibi olmak için kadını evlilik dışı gebeliğe bile yönlendirdiği görülür.
Eser, tutucu bir yaklaşımla müstehcen damgası yemişse de, aslında sorun, aristokrat bir kadınla işçi kesiminden bir erkeğin aşkını kabullenemeyen sınıf ayrımcılığına dayanır. Dahası, dönemin toplumsal ve siyasal yapısına da ışık tutan romanda egemen sınıfların emekçi kitlelere karşı ezici, aşağılayıcı ve dışlayıcı yaklaşımı yansıtılınca kitaba cephe alınmıştır.
Roman yalnızca bedensel aşkın savunuculuğunu yapmaz. Lady Chatterley ile Mellors arasındaki ilişki yavaş yavaş gelişir ve fiziksel tutkunun yanı sıra, şefkat ve karşılıklı saygı temeline dayanır. Lawrence, aşkın şefkatle olan ilintisine o kadar önem verir ki, kitaba “Sevecenlik” adını vermeyi bile düşünmüştür.
Lady Chatterley’in Âşığı yüzünden yeteneğini ziyan etmiş bir porno yazarı gözüyle bakılan Lawrence, ölümünden sonra aklandı. E.M. Forster yazdığı bir yazıda onu “kuşağımızın hayal gücü en büyük romancısı” olarak tanımladı. Eleştirmen F.R. Leavis de, Lawrence’ın yapıtlarına İngiliz romanının kabul görmüş “büyük geleneği” içinde yer vererek edebî hakkının yenmesini önledi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Görücü Usulü Aşk Vuslat Vakti'

  Yazar : NEJLA ARSLAN KURT

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Görücü Usulü Aşk Vuslat Vakti - Nejla Arslan Kurt Oysa Aşktır Yakışan Kalbe ...
  Devamı...
 • 'Ejderin Tutkusu'

  Yazar : G. A. Aiken

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Ejderin Tutkusu - G.A. Aiken Hayatımı, kanatlarımı ve üstün güzelliğimi tehlikeye atarak, yalnızca sevdiklerim uğruna,...
  Devamı...
 • 'Aldatılmış Masumiyet'

  Yazar : Nermin Kılıçman

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Aldatılmış Masumiyet - Nermin Kılıçman Farklı şehirlerde, farklı yaşam koşullarında hayat mücadelesi veren, birbirinden...
  Devamı...
 • 'İçimizdeki Kelebek'

  Yazar : Damla Selin Batu

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  İçimizdeki Kelebek - Damla Selin Batu Yaşadığımız her olay, yeni bir yaşamsal dönemeçtir ve bizi adeta yeni bir yaşama...
  Devamı...
 • 'Elveda Evliliğim'

  Yazar : Fatma Çetin Kabadayı

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Elveda Evliliğim - Fatma Çetin Kabadayı “Boşanmayı kolay sanıyorsun değil mi yavrum? Aslında kolay haklısın, bir...
  Devamı...
 • 'Seni İzliyorum'

  Yazar : Irene Cao

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Seni İzliyorum - Irene Cao Aşkın henüz ne olduğunu bilmeyen bir kadın ve onun sadece karanlık yüzünü bilen bir adamın...
  Devamı...
 • 'Yalancı Aşık'

  Yazar : Tawna Fenske

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Yalancı Aşık - Tawna Fenske Violet McGinn, anormallikten ve soyut şeylerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışan,...
  Devamı...
 • 'Şarkısı Beyaz'

  Yazar : Yılmaz Odabaşı

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Şarkısı Beyaz - Yılmaz Odabaşı “Adı Nevin, Şarap içer, rüzgâr giyerdi geceleyin…” Kahramanlarından biri, Yılmaz...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963