scorecardresearch.com Kaza ve Tüm Aşk Roman ve Öyküleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kaza

Kaza

Yazar : İsmail Kadare

Sayfa Sayısı : 244

Yayınevi : PROFİL YAYINLARI

Tür : Aşk Roman ve Öyküleri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kelimenin edebi anlamıyla bir “kaza” söz konusudur: Bir taksi yoldan çıkar; biri erkek diğeri kadın olmak üzere iki kişi ölür. Görünüşe bakılırsa, ortada birbirine aşık bir çift vardır. Hayatta kalan şoför ise, kazanın nasıl gerçekleştiğini bir türlü açıklayamamaktadır.

Olayın düğüm noktasının, şoförün dikiz aynasında gördüğü veya gördüğünü sandığı her ne ise, onunla ilgili olduğu düşünülmektedir. Ama, adam da tam olarak ne gördüğünü ayrıntılarıyla ifade edememekte; üstüne üstlük iki yolcunun kimliklerini, nereye gittiklerini, niçin onlara dair her şeyin bu denli çözülemez göründüğünü açıklayamamaktadır.

Bir aşk hikayesi, bazen yeryüzünün en bayağı şeyi olabilirken; bazen de, içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Bu kitlesel deneyimi edinmek için milyonlarca, hatta milyarlarca insanın çabaları ise, nafiledir… Keza, bu deneyim giderek açıklık kazanacağı yerde, günbegün adeta bir bilmeceye dönüşmektedir.

Aşkın gücünün de aslında bundan kaynaklandığına inanılmıştır nihayetinde… “Aşk gerçekten var mı, yoksa bir yanılsamadan mı ibaret?” şeklindeki o belleklere kazınan soruya, başka bir sorgulama tümcesi eşlik etmektedir: “Aşk gerçekten var ise, biri onu anlatabilir mi?”

Sanatının zirvesine eriştiği bu üstün eserde, İsmail Kadare, anlatılamaz denen her şeyi –bir aşk veya cinayet öyküsü, hatta her ikisinin de üzerini tıpkı bir maske gibi örtüveren bambaşka bir öyküyü?- anlatmaya çalışmış. Anlatının sonuna dek, okuyucunun zihnini sürekli aynı soru meşgul edecektir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Kaçınılmaz'

  Yazar : Amy A. Bartol

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Kaçınılmaz - Amy A. BartolEvie Claremont üniversiteye başladığında, gördüğü kâbusların biteceğini ummuştu. Ama bitmemişlerdi...En...
  Devamı...
 • 'Özlemin Beni Savuran'

  Yazar : Meltem Arıkan

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Özlemin Beni Savuran - Meltem Arıkan“Belki de ben suçluyumdur. Suçluluk duygusu nasıl yaşanır bilir misiniz? Neden suçlu olduğunu...
  Devamı...
 • 'Çifte Vuruş '

  Yazar : OLIVIA CUNNING

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Çifte Vuruş - OLIVIA CUNNINGGünahkârlar’ın seksi ritim gitaristi Trey Mills, biseksüel yaşamının karmaşasından sıkılarak...
  Devamı...
 • 'Eksik Sayfalar'

  Yazar : Pınar Öztulun

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Eksik Sayfalar   -   Pınar ÖztulunHaklıydın aslında nasıl olsa bitecekti. Biz seninle iki lafı bir...
  Devamı...
 • 'Sınırın Yasaları '

  Yazar : Javıer Cercas

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Sınırın Yasaları - Javıer Cercas“Gençlik, aşk ve ihanet üzerine dokunaklı, derin düşüncelere sahip olması bir yana, ödünsüz...
  Devamı...
 • 'Düşlediğimiz Yerde'

  Yazar : Julia London

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Düşlediğimiz Yerde - Julia London Çevremize ördüğümüz duvarları yıkmayı, yuvamızı bulmayı ve ailenin gerçek...
  Devamı...
 • 'Sarah Jio Seti (5 Kitap)'

  Yazar : Sarah Jio

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Gündüz SefasıMart MenekşeleriYağmur SonrasıBöğürtlen KışıSon Kamelya...
  Devamı...
 • 'Daima Aşk'

  Yazar : Sandy Lyyn

  Tür : Aşk Roman ve Öyküleri


  Daima Aşk - Sandy LyynEllery, sevgilisi ile New York'a taşındığında küçük evlerinde sonsuza kadar mutlu yaşayacaklarını düşünmüştü....
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963