scorecardresearch.com FATMA'NIN TALİHİ ve Tüm Aşk Roman ve Öyküleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
FATMA'NIN TALİHİ

FATMA'NIN TALİHİ

Yazar : Joanne - Gerry Dryansky

Sayfa Sayısı : 327

Yayınevi : SALYANGOZ YAYINLARI

Tür : Aşk Roman ve Öyküleri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Paris’in büyülü atmosferinde kalplere hitap eden bir peri masalı…
Tunus’un bir köyünde yaşayan Fatma kocası tarafından terk edilmiş talihsiz bir kadındır. Kız kardeşi Raşide, Paris’te Kontes Poulais du Roc’un yanında hizmetçi olarak çalışmaktadır. Raşide Paris’te korkunç bir kazada hayatını kaybeder. Hem kardeşini hem kocasını kaybeden Fatma, kalbindeki derin yaraları tamir etmeye uğraşırken Paris’ten bir mektup alır. Kontes kardeşinin yerine onun geçmesini rica etmektedir.
Tunus’un köyünden kalkıp Paris’e gelen Fatma sudan çıkmış balığa döner. Bir yandan şehre uyum sağlamaya çalışırken, bir yandan da Kontes’in bitmek tükenmek bilmeyen taleplerini yerine getirmeye çalışır. Ama bir sorun vardır. Fatma kontesin talep ettiği şeylerin çoğundan bihaberdir. Örneğin Kontes’in en büyük zevki kendisine kitap okunmasıdır, ama Fatma okuma yazma bile bilmemektedir. Alışveriş yapmayı ve hatta Kontes’in köpeğini gezdirmeyi bile beceremez. Tam bu sırada hikaye neşeli Yeşilçam filmlerini andıran bir peri masalına dönüşür. Fatma’nın temiz yüreğini gören iyi kalpli komşuları ona yardım etmek için birbirleriyle yarışırlar. Fonda Paris’in romantik ve kozmopolit atmosferi ve Fatma’nın küçük dünyasında, adeta bambaşka bir dünyadan gelmiş mütevazı, samimi, candan insanlar, son yıllarda kaybetmekte olduğumuz değerleri bizlere hatırlatır.
Dryansky ikilisinden kalplere hitap eden, Flaubert’e göndermelerle dolu muhteşem bir edebiyat şöleni.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963