scorecardresearch.com Bizans Devleti Tarihi ve Tüm Araştırma Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bizans Devleti Tarihi

Bizans Devleti Tarihi

Yazar : Georg Ostrogorsky

Sayfa Sayısı : 541

Yayınevi : Türk Tarih Kurumu Yayınları

Tür : Araştırma

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Çevirenin Önsözü "Handbuch der Altertumswissenschaft" serisini yayınlayan Walter Otto''nun bu cildin ilk baskısına yazdığı önsöz Ostrogorsky''nin kitabın 1940 yılındaki ilk baskısına yazdığı önsözden Ostrogorsky''nin kitabın 1952 yılında yapılan ikinci baskısına yazdığı önsözden Ostrogorsky''nin üçüncü baskıya yazdığı önsöz Sık zikredilen eserlerin kısaltma gelişmesi Giriş. Bizans tarihi bilgisinin gelişmesi Erken Bizans devleti gelişmesinin anahatları 1. Hristiyanlaştırılan Imperium romanum 2. Kavimler muhacereti ve kristolojik mücadeleler devri 3. Justinianos rastorasyonu ve yaratılan eserin çöküşü II. Bizans devletinin varlığı ve yenilenmesi için mücadele 1.İran ve Avar savaşları ve Herakleios reformu 2. Arap istilâsı devri: Herakleios''un son yılları. Konstas II. 3. İstanbul''un kurtarılışı ve yeni düzenin gelişmesi. Konstantinos IV. ve Iustinianos II. III. Tasvir kırıcı buhran devresi (711-843) 1. Taht karışıklıkları 2. Tasvirler mücadelesi ve Arap savaşları: Leon III. 3. Tasvir kırıcılık hareketi ve Bulgarlarla mücadele: Konstantinos V. 4. Tasvir kırıcı hareketinin gerilemesi ve tasvirlere ibadetin yeniden canlandırılması 5. Bizans ve Büyük Karl 6. Nikephoros I''un reformları ve dış tehlikelere: Bizans ve Krum 7. Tasvir kırıcı reaksiyon IV. Bizans imparatorluğunun parlak devri (843-125) 1. Yeni devrin başlangıcı 2. Hukuki kodifikasyonlar devri: Basileios I. Ve Leon 3. Bizans ve Bulgar çarı Symeon 4. Merkezi iktidarın feodal kuvvetlere karşı mücadelesi ve Bizans sarayının kültürel parlak devri: Romanos Lakapenos ve Kontantinos Porphyrogennetos 5. Fütuhat devri: Nikephoros Phokas ve Ioannes 6. Bizans kudretinin doruğuna ulaştığı devre: Basileios II. V. Başşehir memurlar asalet sınıfının hâkimiyet devri (1025-1081) Kaynaklar 1. Orta Bizans devlet sisteminin çözülüşü 2. İç ve dış siyaset bakımından çöküş VI. Askerî asalet sınıfının hâkimiyet devri (1081-10/24) 1. Bizans devletinin yeniden canlanışı: Aleksios I. Komnenos 2. Yeni kudretlenme devresi ve ilk gerilemeler: Ioannes II. Ve Manuel I. 3. Andronikos Kommenos''un devleti yeniden canlandırma tecrübesi 4. Çöküş VII. Lâtin hâkimiyeti ve Bizans imparatorluğunun restorasyonu (1203-1272) 1. Yeni devletler sisteminin kuruluşu 2. Epiros''un kısa yükseliş devresi ve çöküşü. İznik''in zaferi. 3. Restorasyon öncesi 4. Büyük devlet olarak Bizans''ın yeniden ihyası: Mikhail VIII. VIII. Bizans devletinin çöküşü ve yıkılışı (1282-1452) 1. Küçük devlet olarak Bizans: Andronikos II. 2. İç savaşlar devresi. Balkanlarda Sırp hâkimiyeti 3. Balkan yarımadasının Osmanlılar tarafından fethi. Bizans Türklerin vasal devleti 4. Sukut Bizans hanedanının seçereleri Hükümdar Listeleri Genel Dizim Haritalar (Tanıtım Bülteninden)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963