scorecardresearch.com Beylikler Devri Sanatı 14.- 15. Yüzyıl 1300-1453 ve Tüm Araştırma Kitapları Radikal Kitap'ta!
Beylikler Devri Sanatı 14.- 15. Yüzyıl 1300-1453

Beylikler Devri Sanatı 14.- 15. Yüzyıl 1300-1453

Yazar : Gönül Öney

Sayfa Sayısı : 83

Yayınevi : Türk Tarih Kurumu Yayınları

Tür : Araştırma

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Önsöz Beylikler Devri Sanatı Mimari Camiler Tek Kubbeli Küp Mekanlı Camiler Küfe Tipli Camiler Eş Değerde Çok Üniteli Camiler Bazilikal Tipte (Uzunlamasına) Camiler Transpet Tipli (Çapraz Sahmlı) Camiler Zaviyeli Camiler Merkezi Kubbeli Camiler Medreseler -Darüşşifalar Türbeler Silindirik veya Çokgen Gövdeli Dikey Karakterli Türbeler Kare Gövdeli Türbeler Baldaken Tipli Türbeler Eyvan Tipindeki Türbeler İki Katlı Türbeler Hamamlar Haç Benzeri, Dört Eyvanlı ve Köşe Hücreli Hamamlar Kare Bir Sıcaklık Etrafında Sıralanan Halvet Hücreli Hamamlar Ortası Kubbeli, Enine Sıcaklıklı ve Çifte Halvetli Hamamlar Yıldıza Benzer Sıcaklıklı Hamamlar Soyunmalık-Sıcaklık ve Halveti Eş Mekanlar Halinde olan Hamamlar Hanlar -Kervansaraylar Bedestenler Mimari Süsleme Taş Süsleme Taş-Tuğla Duvar Örgüsü Alçı ve Kalem İşi Ahşap İşçiliği Çini Selçuklu Geleneğini Sürdüren Çiniler 14.-15 Yüzyıl Osmanlı Üslubunda Çiniler El Sanatları Maden Sanatı Halı Minyatür Seçme Bibliyografya Mimari ve Mimari Süsleme Seramik Çini Ahşap Maden Halı Minyatür İndeks Resimler Planlar (İçindekilerden)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963