scorecardresearch.com 17. Yüzyılda Ankara ve Tüm Araştırma Kitapları Radikal Kitap'ta!
17. Yüzyılda Ankara

17. Yüzyılda Ankara

Yazar : Hülya Taş

Sayfa Sayısı : 281

Yayınevi : Türk Tarih Kurumu Yayınları

Tür : Araştırma

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Önsöz Kısaltmalar Giriş Kent Tarihi Çalışmaları Teorik Çerçeve ve Eserin Konusunun Problematiği Belgelerin Tanıtımı A- Şer''iyye Sicilleri B- Mühimmeler ve Şikâyet Defterleri Yöntem Birinci Bölüm: Mekan Organizasyonu İçinde Ankara A-Ankara''nın Sancak ve Kaza İlişkisi 1- Ankara Sancağı 2- Ankara Kazası B- Ankara''nın Sof Üretim Faaliyetleri İçindeki İlişkisi 1-Mukâta''anın Fonksiyonları a- Vergi Toplama Usulü Olarak Mukâta''a b- Yönetim Mekanizması Olarak Mukâta''a 2-Ankara''da Mukâta''alar a- Damga Mukâta''ası b- İhtisâb, Beytü''1-mâl ve Rüsûm-ı Kahve Mukâta''ası c- Mîrî Mukâta''alar C- Ankara''nın Uzak Alanlarla İlişkisi 1- İstanbul ve Diğer Büyük Şehirlerle İlişkisi 2- Ülke Dışındaki Bölgelerle İlişkisi İkinci Bölüm: Yönetim A- Askeri - İdari Yönetim Ankara Sancakbeyinin/Müteselliminin Yönetim Faaliyetleri B- Adli - İdari Yönetim En Büyük Şer'' Yetkilisi Olarak Kadı ve Osmanlı Mahkemesi Üçüncü Bölüm: Ankara Şehri A- Yakın Çevre İlişkilerinin Ankara Planına Yansımaları 1- Şehrin Yerli Sakinlerinin Yaşadığı Mahalleler 2- Yakın Çevreden Gelenler B- Geniş ve Uzak Çevre İlişkilerinin Ankara Planına Yansımaları 1- Daha Geniş Çevreden Gelenler 2- Uzak Diyarlardan Gelenler Dördüncü Bölüm: Ankara''da Hayat A- Kamusal Alanda Hayat 1-Şehirde Zaman a- Gündelik Hayatın Başlıca Aktörleri b- Zamanın Kullanımı Bey ve Ehl-i Örf Kadı ve Ehl-i Şer Re''âyâ 2- Gündelik Hayatta Çarşı ve Pazar 3- Genel Olarak Şehir ve Mahallede Gündelik Hayata İlişkin Değerlendirmeler a- Şehir b- Mahalle B- Özel Alanda Hayat 1-Ev 2-Aile Sonuç Bibliyografya Dizin Haritalar (İçindekiler''den)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963