scorecardresearch.com Doğu Anadolu Erken Transkafkasya Kültürü ve Tüm Araştırma-İnceleme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Doğu Anadolu Erken Transkafkasya Kültürü

Doğu Anadolu Erken Transkafkasya Kültürü

Yazar : MEHMET IŞIKLI

Sayfa Sayısı : 318

Yayınevi : ARKEOLOJİ VE SANAT YAYINLARI

Tür : Araştırma-İnceleme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ülkemizin arkeolojik zenginliğinden söz edildiğinde, genellikle Doğu Anadolu Bölgesi göz ardı edilmektedir. Oysa Doğu Anadolu, büyük kültür bölgeleri arasındaki stratejik konumuyla kültür tarihi açısından yadsınmaz bir öneme sahiptir. Doğu Anadolu'nun bir yanda Kafkasya üzerinden Avrasya stepleri, Van Gölü gibi tektonik kökenli vadi sistemleriyle İran kültür bölgesi, öte yanda güneyindeki Suriye-Mezopotamya ve batısındaki İç Anadolu gibi farklı kültürel oluşumların arasındaki konumu, bölgeler arasındaki ilişkilerin anlaşılması açısından Doğu Anadolu arkeolojisini her zaman vazgeçilmez bir konuma getirmektedir. Bunun da ötesinde zengin hammadde kaynakları ve büyük bir çeşitlilik içeren doğal çevre ortamı, tarihöncesinin en eski dönemlerinden bu yana Doğu Anadolu'nun bir çekim odağı olmasını sağlamıştır. Sayıları az da olsa bölgenin çeşitli yerlerinde farklı zamanlarda yapılan kazı ve araştırmalar, Doğu Anadolu'nun bu kültürel zenginliğini ortaya koymuştur. Ancak bölgeyi bir bütün olarak ele alarak kültürel çeşitliliği yansıtan yayınların sayısı yok denecek kadar azdır; bunların ise hemen hemen tümü yabancı dillerdeki yayınlardır. Türk bilim insanları olarak yalnızca genel okuyucuya değil, öğrencilerimize de önerebileceğimiz Türkçe bir kaynağın eksikliğini her zaman duymaktaydık.

Dr. Mehmet Işıklı büyük bir özveriyle, Doğu Anadolu'nun tarihöncesiyle ilgili yapılan çalışmaları bir araya getirerek Türkiye'nin kültür tarihi açısından önemli bir eksikliği gidermiştir. Kitap her şeyden önce, bölgede yapılmış olan çalışmaları, araştırma tarihçesini yazarın özgün süzgecinden geçirerek ele almıştır. Dr. Işıklı bu bağlamda 100 yıla yakın bir süredir tartışılan, bazen Kura-Aras, bazen Karaz ya da Khirbet Kerak olarak adlandırılan Doğu Anadolu ile Kafkas-Batı İran'ın en özgün tarihöncesi kültürü olan Erken Transkafkasya Kültürü'nün kökeni sorununu yeniden ele almış ve yeni verilerden de yararlanarak değerlendirmiştir. Bu sorunu daha önce ele almış olan yayınlar genellikle Kafkas ülkelerinde yapılan çalışmalara ağırlık vermiş, Doğu Anadolu'yla ilgili yaptıkları değerlendirmeler daha çok, Kafkasya bölgesinin yakın çevresinde yer alan Erzurum'da yapılan kazıların verileriyle sınırlı kalmıştı. Dr. Işıklı ise sorunun yalnızca Kafkasya verileriyle çözülemeyeceği öngörüsüyle Doğu Anadolu Bölgesi'ne bir bütün olarak bakmanın gereğini vurgulamış, Mezopotamya ile kültürel sınırı oluşturan Elazığ-Malatya çevresindeki kazılardan ortaya çıkan verileri de değerlendirerek farklı bir yaklaşım sergilemiştir.

Özgün yaklaşımı kadar, yayındaki anlatımı zenginleştiren çizim ve fotoğraflarıyla Dr. Işıklı'nın kitabı uzmanlar için olduğu kadar, kültür tarihine ilgi duyan genel okuyucunun da yararlanabileceği önemli bir başvuru kaynağıdır. Umarız bu yayın, Doğu Anadolu tarihöncesi kültürlerine olan ilgiyi artırarak yeni araştırma ve yayınları da özendirecektir.
-Prof. Dr. Mehmet Özdoğan-

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963