scorecardresearch.com Türk Olmak Zordur ve Tüm Antropoloji - Etnoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türk Olmak Zordur

Türk Olmak Zordur

Yazar : Suat İlhan

Sayfa Sayısı : 770

Yayınevi : EVEREST YAYINLARI

Tür : Antropoloji - Etnoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


• Kim Türk, kime Türk diyeceğiz?
• Türk Tarihini, Türk Coğrafyasını,
• Türk Devrimin sahiplenenler mi?
• Türkiye Cumhuriyeti''ne vatandaşlık bağı ile
• bağlı olan ve bundan mutlu olanlar mı?
• Kendisini Türk hissedenler mi?
• Kendisini Türk dünyasının bir parçası
• olarak kabul edenler mi?
• "Ne mutlu Türküm diyene" diyenler mi?
Türk Olmak Zordur, Türk olmanın kaynağındaki büyüklük, tabanında ve güncelindeki doyumsuz güzellikleri Türk Kültürü, Türk Tarihi, Türk Devrimi, Türk Coğrafyası başlıkları altında anlatıyor ve sahip olunan değerlere, kimliğe ve kişiliğe ışık tutuyor.Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur! Gerçekten öyle midir? Peki neden bu önyargı? Barbarlıktan mı, birkaç kıtaya yayılmalarından mı, İslâm’ı kabul etmelerinden mi, şamanist olmalarından mı, Çin Seddi ve Viyana’daki duvarlar arasına sıkışmış olmalarından mı? Aslında Türklerin kafası karışık, tek sorun bu. Her ne kadar, Suat İlhan bu cümleden hareket etmemiş olsa da, Türk kültürüne, tarihine ve tarihteki Türk devrimine yönelik detaylı bir çalışmaya imza atmış. Türk Olmak Zordur ismi biraz teselli gibi gelse de, yukarıdaki soruları okuduğunuzda ve buna yenileri ekleyip cevapları aramak zorunda kaldığınızda, bunun gerçekten ne kadar zor olduğunu görüyorsunuz. Çünkü binlerce yıllık bir tarihe sahip Türkler. Bugün Avrupa ülkelerinin pek çoğunda Türkiyat Araştırmaları’nın olması bile yeterli bir ispattır. Suat İlhan, övgüleri hak eden bu çalışmasında tarihte Türk isminin geçtiği ilk noktadan bugüne kadar her şeyi inceliyor. Din, dil, devlet yönetimi, kültürel unsurlar, tarih tezleri, tarihteki Türk devletlerini, yerleştikleri coğrafyaları, buralara etkilerini ve tarihe eklediklerini ele alıyor. İlhan kapsamlı bu kitabın ikinci baskısının sonuna eklediği Özce (Muhtasar) ile, hangi bölümne ne anlattığına kısaca değiniyor. Zengin kitap tavsiye listesi ise, doğrudan kaynağa gitmek isteyenlere adres sunuyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963