scorecardresearch.com İSTANBUL ÖYKÜLERİ ANTOLOJİSİ ve Tüm Antoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
İSTANBUL ÖYKÜLERİ  ANTOLOJİSİ

İSTANBUL ÖYKÜLERİ ANTOLOJİSİ

Yazar : Jale Sancak

Sayfa Sayısı : 248

Yayınevi : İKAROS YAYINLARI

Tür : Antoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sivriada''da bir gece; Sait Faik, Sotiri ve Kalafat balığa çıkmış, bir hikâyede yarenlik ediyorlar. Bir kez daha binlerce yılın İstanbul''uyla bir yolculuğa çıkıyoruz. Şehir uskumrusu, levreği, balıkçı reisleri, Evgeniya''sı Bodrum kat meyhaneleri, keşleri, genelevleri, sevda ve firakları ile tam bir şenlik. Abidin Dino büyüleyici üslubuyla Yeditepeli Şehrimizi resmediyor. Peride Celal, Kalpazankaya''nın oralarda bir denizkızı çıkartıyor Angelos''un karşısına. Varsın inanmasın kimse. Oktay Akbal''ın son vapurda rüzgârı taşıyıp getirdiği hüzünlü, neşeli, hicranlı İstanbul şarkıları... Selim İleri''ye son yazın hüznü, peyzaj gibi duran Kalamış, Esma Hanım''ın kayıkhanesi, Madam Jüliyet, dağılan hayatlar, gizli aşklar, yoksunlar birlikte bir öykü yazdırıyor. Hulki Aktunç iki denize, med ve cezire, lodosa, poyraza, ölüme ve sevdaya Pinilupi Sara''nın gözlerinden bakıyor. Belki Demir Özlü''nün Beyoğlu''nda dingin bir öğle vaktini, belki çoktan tarihe karışmış Cafe Boulevard''ın akşamüstü keyiflerini seveceksiniz. Üsküdar''ın güvercinleri, Bay Aleko''nun inceliği, Kumkapı''lı iki arkadaşın paylaştığı gök ve deniz yüreğinizi hafifletecek, Kuzguncuk''ta soluklanıp Rumelihisarı''nda tutkulu bir sarıkanat macerasına tanık olacaksınız. Şehir sizi renkleriyle, sesleriyle sarıp sarmalayacak. Bu İstanbul''lardan biri mutlaka sizin İstanbul''unuzdur. Kim bilir belki de siz son İstanbul’sunuzdur.”
Antolojide öyküleriyle yer alan yazarlar:
SAİT FAİK ABASIYANIK - ABİDİN DİNO - PERİDE CELAL - ZEYYAT SELİMOĞLU -OKTAY AKBAL - BİLGE KARASU - DEMİR ÖZLÜ - NURSEL DURUEL - TEZER ÖZLÜ - NEMİKA TUĞCU - MEHMET CORAL - SELİM İLERİ - HULKİ AKTUNÇ - NECATİ GÜNGÖR - SEMRA AKTUNÇ - NEDİM GÜRSEL - FERİDE ÇİÇEKOĞLU - VECDİ ÇIRACIOĞLU - MURATHAN MUNGAN - SEZER ATEŞ AYVAZ - MEHMET ÜNVER - YASEMİN YAZICI - JALE SANCAK - NALAN BARBAROSOĞLU - JAKLİN ÇELİK - MAKBULE ARAS.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963