scorecardresearch.com Erken Ölümlü Şairler Antolojisi ve Tüm Antoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Erken Ölümlü Şairler Antolojisi

Erken Ölümlü Şairler Antolojisi

Yazar : Ahmet Günbaş

Sayfa Sayısı : 190

Yayınevi : HAYAL YAYINCLIK

Tür : Antoloji

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ahmet Günbaş; 1953 İzmir doğumlu. E.Ü. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu mezunu. Yazmaya Demokrat İzmir gazetesinin ‘Edebiyat ve Sanat’ sayfasında başladı. Üniversite yıllarında bir şiirinden ötürü yargılandı ve aklandı. 1976 Martında Hüseyin Yurttaş, Ali Rıza Ertan ve M. Kadri Sümer’le birlikte Dönemeç dergisini kurdu. Şiirin yanı sıra eleştiri, deneme ve yergileriyle görünen Günbaş, son yıllarda kitap tanıtım yazılarıyla adını duyurdu. Agora ve Ünlem dergilerinin de kurucuları arasında bulunan Günbaş, uzun süre edebiyat yaşamından uzak kaldı.
Şiirde; 1979 Yılı Hasan Tahsin Şiir Yarışması ile 1998 Yılı İbrahim Yıldız Şiir Ödülü’nde (Göçgün’le) mansiyon, Mülkiyeliler Birliği Vakfınca 2000 yılında düzenlenen Şinasi Özdenoğlu Şiir Yarışması ile 2002 yılında Bursa-Osmangazi Belediyesince gerçekleştirilen ‘Bursa’ konulu Ahmet Hamdi Tanpınar Şiir Yarışması’nda üçüncülük aldı. Aynı yıl Aşk Boyu Sürgün kitabıyla Behçet Aysan Şiir Ödülü’nü paylaştı. Ayrıca Salihli Şiir İkindileri Güz 2004 buluşmasında emek ödülü olarak nitelenen Dionysos Şiir Ödülü’yle ödüllendirildi. Eleştiride ise; 1982 yılında Yarın dergisinin ortaya koyduğu Gençlik Ödülleri’nin ‘Şiir Eleştirisi’ dalında başarı ödülüne değer görüldü. 2003 Yılı Abdullah Baştürk İşçi Öyküleri’nde Selo öyküsü ikinci oldu.
Yazarın bugüne değin yayımlanan şiir kitapları; Evren Mapusanesi (1974), Gecenin Neresindesin? (1986), Göçgün (1997), Sularda Sonra (1999), Mustafa Kemal’ler Erken Büyür (Çocuklar için bir Kurtuluş Savaşı destanı denemesi 2000), Aşk Boyu Sürgün (2001), Çağlaçakır (2004) ve İpek Yarası (2006) adlarıyla okura ulaştı. Erken ölümlü şair Ender Sarıyatı’nın şiirlerini Ölüme Direnen Şiirler adıyla (2000) yayıma hazırlayan Günbaş, yine erken ölümlü şairlerden Ali Rıza Ertan’ın düzyazılarını da Sevgi Notları (2006) adıyla bir araya getirdi. Aynı zamanda Moço Diye Biri (2002) adlı bir gençlik romanına imza atan Günbaş, günümüz dergilerinde yazmayı sürdürüyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963